• Головна
  • Яку стипендію отримуватимуть конотопські студнети?
10:30, 30 січня 2017 р.

Яку стипендію отримуватимуть конотопські студнети?

Новина про реформування системи призначення стипендій бентежила студентів з моменту її презентації Міністерством освіти у листопаді  і до Новорічних свят. Невизначеність ключових моментів нової схеми та побоювання, що без стипендії залишиться кожен третій добряче попсували нерви. Про те, чим завершилися (і чи завершилися?) стипендіальні перетрубації, розповідає очільник КІСумДУ Віталій Бібік.

Загалом ініціатори реформи позиціонували її як таку, що спонукає до відмінного навчання, дозволить заохочувати спортивні, наукові і творчі досягнення. Якщо до цього виплати отримували всі студенти-бюджетники із середнім балом успішності 4 і вище, то за новими правилами кожен ВУЗ на підставі результатів зимової сесії повинен скласти рейтинг успішності,  і на стипендії зможуть розраховувати ті, хто увійде в «Топ-40» цього списку. Розмір мінімальної стипендії обіцяли збільшити: до 1 100грн для студентів ВНЗ III-IV рівня акредитації (для студентів складних спеціальностей 1 400грн, для відмінників 1 600грн), для ВНЗ I-II рівня акредитації - 830 грн, а для учнів ПТНЗ – 415 грн. Студентам соціально-вразливих категорій також обіцяли матеріальну підтримку у вигляді соціальних стипендій. Законом визначено, що стипендія за новими правилами буде нарахована  за результатами зимової сесії. Відтак студенти  Політеху та КІПТу мають отримати її вже в січні, а студенти  КІСумДУ у  лютому цього року.

Але реформа, що чудово виглядала на папері та в інтерв’ю високопосадовців на етапі впровадження у життя більше нагадує викидень. По-перше, формули перерахунку ще обговорюються і уточнюються на рівні Міністерства,тож можлива затримка із виплатами. По- друге, не ясно, за якими критеріями нараховувати академічну стипендію для першокурсників 2017р  – адже найближча для них сесія відбудеться у грудні - січні 2018. При цьому необхідно   врахувати першокурсників-стипендіатів  у плануванні бюджету на вересень 2017.  

Далі – цікавіше! Якщо на курсі, скажімо, 2 бюджетники, то як вирахувати прописані законом 40% ? І якщо обидва ці студенти  - трієчники, кого «нагородити» стипендією? Обіцяне заохочення активістів громадського життя, спортсменів, науковців також виявилося мильною булькою. Якщо раніше 10% стипендіального фонду можна було законно спрямувати на премії, грамоти, призи,кубки та ін.., то нова редакція цього не передбачає. Відтак виникла законодавча колізія: активістів треба заохотити, але гроші з Міносвіти мають іти виключно на академічні стипендії, гроші з Мінсоцполітики – на соціальні стипендії. То з чиєї кишені їх заохочувати? Групам, у яких  календарним планом сесія передбачена, скажімо,  у березні, взагалі доведеться перераховувати стипендію за результатами екзаменів навесні (поки що вони отримують її у повному обсязі). І це ще не всі «родзинки» новоспеченої реформи.

Вишам доводиться в екстреному порядку розв’язувати рівняння  з трьома невідомими: кількість відмінників, загальна кількість стипендіатів і головне – сума фінансових надходжень на рахунок кожного окремого ВУЗу. Більше того, щомісяця фінансова складова, як і кількість стипендіатів може змінюватись (академвідпустка, переведення, вибуття та ін). Відтак щомісяця доведеться все перераховувати і звітувати за кожну копійку (між іншим, великий шмат роботи без додаткової оплати). А студенти з нижніх щаблів рейтингу можуть певного місяця отримати стипендію а наступного – лишитися без неї, або ж отримати часткову виплату; в одному ВУЗі отримувати стипендію – а в іншому навіть не втрапити до рейтингу.Що ж до прозорості рейтингу –все залежить від ВУЗу. Віталій Бібік обіцяє зі свого боку зробити все, аби визначення стипендіатів було максимально об’єктивним і неупередженим. Рейтинг успішності вже найближчим часом буде опублікований на сайті, а комісія, яка щомісячно затверджуватиме (і оприлюднюватиме) списковий склад стипендіатів, на 50% складатиметься із студентів.

З так званими «соціальними» стипендіями також не все просто. Інваліди, малозабезпечені та  студентські сім’ї  на неї права не матимуть – Міністерство аргументує своє  рішення тим, що вони і так отримують пенсію або ж допомогу від держави. Загалом на соцстипендію можуть претендувати 7 категорій: діти-сироти тапозбавлені батьківського піклування; особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;учасники бойових дій і їх діти; внутрішньо переміщені особи;діти, один з батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту; або ж загинув (пропав безвісти) в районі проведення АТО, бойових дій або збройних конфліктів; діти шахтарів, які мають необхідний стаж підземної роботи або стали інвалідами I-II групи чи загинули  в результаті нещасного випадку на виробництві. Студенти, які претендують  на академічну та соціальнустипендію, отримуватимуть одну з них на вибір (як виключення – сироти можуть отримувати обидві).

Фінансування соціальних стипендій відбуватиметься через спецрахунок в управлінні соцзахисту.  Для цього ВУЗ має зібрати особисті справи і передати їх до УСЗН. Але чимало студентів з окупованих територій просто не мають можливості надати підтверджуючі документи. Процес оформлення статусу учасника бойових дій також доволі тривалий… В окремих випадках доводиться перелопачувати купу документів,  аби довести право на соцстипендію окремих студентів.

Зважаючи на численні недопрацювання, поки що важко оцінити переваги чи робити якісь прогнози стосовно результатів реформи. Що ж до хвилювань з приводу КІПТу і Політеху, які планувалося у 2017 р «перевести» до ланки профтехосвіти  і «скинути» на місцевий бюджет – врешті можна зітхнути з полегшенням: наразі затверджені умови прийому до цих навчальних закладів на 2017 -18 навчальний рік і вони фактично не відрізняються від положень попередніх років. «З огляду на проект бюджету можу впевнено сказати, що на сьогодні більш стабільних навчальних закладів ніж КІПТ і КПТ у місті Конотоп немає!» - резюмував Віталій Бібік.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Конотоп #КІПТ #КІСумДУ #стипендія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...