Через нітрати в колодязній воді хворіють мешканці Сумщини

Багатодітна сім'я, що проживає в одному з маленьких сіл Глухівського району, більше року боролася за здоров'я свого дворічного сина. Андрійко перестав розвиватися, загальмувався розумово і фізично, згасав і танув майже на очах, а лікарі не могли поставити діагноз і допомогти малюкові. Зрештою батьки хлопчика припустили, що причина може бути у воді зі старого колодязя, яку п'є сім'я. Це підтвердили в санепідстанції і забили тривогу.

Не пий воду з колодязя...

Як розповіла Марина Матвієнко, завідуюча Глухівським мвськрайвідділом Державної установи «Сумський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» (МРВ ГУ «СОЛЦ МОЗУ» – так зараз називається санстанція), коли до неї на прийом прийшли батьки малюка і зі сльозами на очах описали проблему, вона відразу ж зрозуміла, в чому справа.

Вміст нітратів у багатьох криницях перевищує норму в 10-16 разів, – Вживання цієї води загрожує серйозними захворюваннями. У групі ризику – люди з серцево-судинними і дихальними проблемами, а також літні та анемічні. Але особливо ризикують діти у віці до трьох років, вони можуть навіть загинути.

Справа в тому, що така вода викликає в організмі водно-нітратну метгемоглобінемію – захворювання, обумовлене підвищеним вмістом небезпечної речовини в крові і кисневим голодуванням тканин (гіпоксією), яке розвивається через порушення транспортування кисню кров'ю. Подібні випадки вже були в останні роки в Сумській області. Наприклад, у Хоружівці Недригайлівського району ледве врятували малюка. Довго перебував у реанімації і дитина з Буринського району, а в одному з сіл Липоводолинського району хлопчика врятувати не вдалося.

Читайте за темою:Колодязна вода Конотопщини на 100% не придатна для пиття.

За словами Марини Матвієнко, ситуація з водою в Глухівському районі – критична. При цьому більшість місцевих жителів навіть не підозрюють, що напувають своїх діточок отрутою, піддаючи їх смертельної небезпеки. Їх діти хворіють, а лікування не дає ефекту. Приміром, у малюка різко падає гемоглобін, і батьки, за рекомендацією лікарів, напихають його дорогими препаратами і годують залізовмісними продуктами. А результату – нуль! До того ж у дитини виникає купа супутніх недуг – він млявий, блідий, апатичний, нічого не їсть, погано спить, не набирає у вазі, не росте, відстає розумово і фізично від однолітків. Лікарі розводять руками, вивчаючи невтішні результати аналізів, а батьки залишаються один на один зі своєю бідою і хворою дитиною.

Марина Леонідівна розповіла, що практично ніхто не бачить зв'язку між водою з колодязя і захворюванням дітей: «Так можна безрезультатно лікувати малюків роками. Метгемоглобинемія зустрічається в основному у немовлят, що знаходяться на штучному вигодовуванні. Це пояснюється тим, що в багатьох селах воду для приготування молочної суміші беруть з криниць. У поверхневі підземні води легко проникають розчинні речовини з грунту, в тому числі і нітрати, якими масово удобрюють поля і городи. Крім того, поруч з джерелом питної води дуже часто знаходяться господарські будівлі для тварин, туалети з вигрібними ямами, місця складування гною. Вміст нітратів має становити не більше 50 мг на один літр, у той час як у деяких криницях Глухівщини цей показник досягає 800 мг на літр! Тривала метгемоглобінемія призводить до хронічного кисневого голодування, яке тягне за собою затримку фізичного та психомоторного розвитку. Лікування захворювань, викликаних нітратами, можливо лише в умовах стаціонару. Єдиний спосіб профілактики – не пити воду з колодязів. Особливо – дітям у перші три роки життя».

А може пронесе?

За словами Марини Матвієнко, в більшості випадків люди ігнорують можливу проблему з водою. Як кажуть, поки грім не гримне: «Судіть самі: індивідуальні свердловини є у багатьох, але воду перевіряють одиниці, і то – в крайніх випадках, коли вже запідозрили недобре. Городяни не вважають потрібним і важливим принести в санстанцію пляшечку з водою. Що вже казати про мешканців сіл? 

Голови сільрад, які зобов'язані регулярно привозити воду на аналіз і тримати ситуацію під контролем, цього просто не роблять, посилаючись на різні причини.

Наприклад, очільник села Полошки запевняв нас, що в їх населеному пункті два колодязя: один з нітратами, інший – без і що місцеві жителі вживають виключно придатну для пиття воду. Однак коли ми приїхали туди і поспілкувалися з полошківцами, то зрозуміли, що люди навіть не знають, в якому з колодязів вода нібито чиста, а в якому – брудна.

Більше за темою: Села Конотопщини планують забезпечити централним водопостачанням

«Сільські громади повинні самі про себе подбати, – розповіли нам в КУ «Сумський лабораторний центр МОЗ». – По-перше, вимагати укласти договір сільради з лабораторією, фахівці якої приїдуть і визначать контрольні колодязі в різних місцях села. Вони ж порекомендують і оптимальний графік забору проб. По-друге, якщо результати виявляться невтішними, треба вимагати споруди водопроводу і братися за організацію цієї дуже важливої справи, бо неякісна вода стає причиною безлічі хвороб не тільки дітей, але і дорослих. Артезіанська вода, що піднімається з глибин землі, апріорі якісна. Ну і, згідно із Законами «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» та «Про питну воду», власники водопроводів зобов'язані забезпечити постійний відомчий лабораторний контроль за якістю води населенню, хочуть вони того чи ні. Сьогодні побудувати артезіанську свердловину і водопровід можна через проекти ПРО ООН або використовуючи важелі децентралізації. Було б бажання. Головне – людям треба зрозуміти важливість цього питання...»

Так як за законом органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечувати жителів населених пунктів якісною питною водою, то їх представникам необхідно укласти договір про обслуговування з будь лабораторії, атестованої для проведення хімічних і бактеріологічних досліджень питної води. Зараз такі лабораторії (підрозділу КУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ») є в кожному райцентрі Сумщини. Тільки сільські голови, як правило, не дуже-то поспішають звертатися до них.

По-перше, це платні послуги. А по-друге, і це, мабуть, головне – їм не хочеться брати на себе шматок дуже важливою і постійної роботи. А потім, не дай Бог, з'ясується, що і одна, і дві, і двадцять проб води з тих чи інших сільських криниць показали перевищення рівень нітратів або інших шкідливих речовин. Це ж треба щось робити, аж до того, що, як сказано в законі, разом з МНС організовувати постійний підвіз питної води, ставити питання про спорудження водопроводу з забором артезіанської води. Тому вони вважають за краще тихо сидіти і не вплутуватися в усі ці справи...

У такій ситуації своє вагоме слово повинна сказати сільська громада. Небайдужі селяни, які розуміють пряму залежність якості споживаної води і стану здоров'я населення, повинні змусити місцеву владу виконувати обов'язки по контролю за якістю води в колодязях.

***

У селі Вікторова журналісти знайшли родину, про яку розповіли в санстанції. На момент приїзду батьків вдома не було, дітвора була під наглядом бабусі. Пенсіонерка розповіла, що важкий період, пов'язаний з хворобами онука Андрія, вже позаду: «Дитина з лікарень не вилазила – і все було без толку. Він був як ниточка худенький, слабенький, не ріс зовсім. Думали, втратимо його. Лікарі від нас вже відмахнулися. Ми не могли зрозуміти, в чому справа... Поки не додумалися, що причина може бути у воді. Як тільки перестали поїти онука з колодязя – він поправився!» Ми поспілкувалися з Андрієм – спритний, активний і цілком нормальний хлопець. У нього, що називається, відкрилося друге дихання!

P. S. За останніми даними, в області налічується більше 12 тисяч сільських колодязів.

КУ «Сумський лабораторний центр МОЗ» проводить моніторинг стану води в певних колодязях на території області, щоб знати загальний стан забруднення ґрунтових вод. В плані на цей рік значиться виконання 1500 досліджень проб колодязної води. Звичайно, це дуже мало.

Ваш шанс
Сумщина вода колодязі
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Кримінал
Конотопською місцевою прокуратурою підтримано публічне обвинувачення стосовно 40 річного громадянина Азербайджану, який ударив ножем свого рідного брата. Подія сталась 31 липня 2019 року близько 23.30. Обвинувачений, який до цього вже був судимий 5 разів, розпивав спиртні напої разом зі своїми братами в одному з кафе Конотопа. Після випитого між ними виник словесний конфлікт. Під час сварки обвинувачений дістав з кишені розкладний ніж, лезом якого умисно...
Культура
Вчора в Сквері афганців невідомі варварськи викопали та вкрали 12 самшитів, які там росли. Фотографії сплюндрованого скверу з'явились у фб-спільноті "Конотоп - рідне місто". "В той час, коли нормальні люди намагаються подарувати місту красу і затишок, є сволота, яка готова все це знищити за три пенні. Сьогодні на афганській площі знову вкрали 12 самшитів. Виривали з корінням. Що вдалося вирвати, то й винесли" - написав у спільноті Сергій Безлюдний
Культура
З метою підтримки молодіжних ініціатив, виховання у молоді міста патріотизму, та з нагоди святкування Дня захисника України в місті Конотоп відбудеться конкурс привітань з нагоди відзначення Дня захисника України. Про це повідомила керівник відділу міської ради у справах молоді та спорту Ольга Качура. Всі вітання буде розміщено в мережі «Fb» та розіслано військовим частинам, що дислокуються в нашому місті. Найкращі привітання будуть нагороджені. Оцінюватим...
Влада
На карті можна побачити новий районний поділ та об’єднані територіальні громади і Сумщини зокрема. Атлас розроблено Мінрегіоном, Товариством дослідників України та за підтримки проєкту «Підтримка належного врядування в місцевих громадах як складової реформи децентралізації» Координатора проєкту ОБСЄ в Україні. З Атласом адміністративно-територіального устрою України можна ознайомитися за цим посиланням
Культура
До роковин трагедії Бабиного Яру Конотопська центральна міська бібліотека імені С. І. Пономарьова 28 вересня підготувала викладку-пам’ять «Над святою пам’яттю схилимось». Про це повідомляє відділ культури міськради. На виставці представлені документальні фотоматеріали, пошуки істориків, спомини, документи. Виставка занурює відвідувачів у трагічну атмосферу осінніх днів 1941 року – днів, коли нацисти почали знищення київського єврейства. В Конотопі на околи...
Політика
Вчора, 28 вересня на сайті Президента України було опубліковано розпорядження про призначення голів РДА. Серед  опублікованих – два по Сумщині. Так своїм розпорядженням Президент Володимир Зеленський призначив одразу двох конотопців, Дениса Ващенко та Мирослава Бібика, головами Роменської та Буринської районної державної адміністрації.
Суспільство
Поблизу будинку №88 на вулиці Успенсько-Троїцькій знаходиться місцина, де під час Другої світової війни  нацисти проводили розстріли мирного населення. Зараз це місце заросло чагарниками та парослю, дехто викидає туди сміття. Тож цієї суботи міський голова Артем Семеніхін закликав жителів вулиці Успенсько-Троїцької та усіх небайдужих містян вийти на толоку по впорядкуванню цієї ділянки.  Довідково: В Конотопі під час німецької окупаціїнімцями було розстріл...
Кримінал
Шахраї вкотре використали відому схему «ваш родич постраждав у ДТП». І знову, лише передавши гроші аферистам, потерпілий здогадався зателефонувати рідним, і дізнався, що його ошукали. Як повідомляє відділ комунікації поліції Сумської області, подія сталася сьогодні близько опівночі. Як розповів правоохоронцям сам 88-річний потерпілий, йому на стаціонарний телефон зателефонував невідомий, назвався онуком та розповів, що буцімто потрапив у ДТП і йому на ліку...
Суспільство
У програмі "Гроші" на "1+1" вийшов сюжет про наше місто. Журналісти цікавились, на що витрачаються бюджетні кошти, як живе очільник міста Артем Семеніхін, та що про проблеми Конотопа думають самі містяни. Ремонти доріг, шкіл та лікарень, гарна якість питної води в Конотопі, незавершена реконструкція парку "Юність" та квартира мера Конотопа - ось що цікавило київських репортерів. Сам Артем Семеніхін вважає репортаж "Грошей", присвячений Конотопу, в цілому о...