09:00, 15 лютого 2017 р.

Дні Литви в Конотопі

З нагоди Дня Незалежності Литви у Конотопі буде проведено «круглий стіл», молодіжний флеш-моб та ще низка заходів у закладах освіти та культури.

Спільна історія Литви та України сягає своїм корінням у сиву давнину Середньовіччя. Якщо стисло, то тут необхідно нагадати військово-політичний та династичний союз короля Русі Данила Галицького та великого князя Литви Міндовга. Тоді, як і зараз, союз було направлено проти спільного ворога зі Сходу. Був час, коли українські та литовські землі входили до однієї держави – Речі Посполитої. Та після її розподілу згодом на мапі Східної Європи постали нові незалежні держави: Королівство Литва і Українська Держава, які мали спільний кордон і дипломатичні відносини та були визнані не тільки Німеччиною та її союзниками, але й нейтральними державами.

Період 1918-1920 років, який увійшов в історію Литви та України як Визвольні війни, закінчився для цих держав з протилежними результатами: Україна втратила свій суверенітет, а Литва, яка з квітня 1919 стала президентською республікою, все ж зуміла зберегти свою незалежність, втративши частину території, в тому числі столицю – Вільнюс.

Початок нової боротьби за відновлення незалежності Литви і України також відбувся майже синхронно: у 1988 році в Литві було створено «Саюдіс», а в Україні – «Рух».

Литва для України є взірцем проведення успішних економічних і політичних реформ, люстрації, політики громадянства та протидії сепаратизму і поширенню так званого «русского мира».

Зараз Литва активно допомагає Україні подолати агресію Росії: литовські добровольці воюють на Східному фронті в складі українських добровольчих батальйонів, деякі є інструкторами, литовські волонтери допомагають українському війську, відправляючи знаряддя та обладнання в Україну, приймаючи поранених на лікування та реабілітацію.

Литовці – мужні, незламні воїни, нескорена нація. Їхній високий рівень національно-патріотичного виховання – зразок для наслідування будь-якою країною.
Спільний історичний досвід Литви і України (іноді з протилежним результатом, більш успішний для Литви) спонукає нас взяти за взірець їхнє прагнення до свободи та самоорганізацію громадянського суспільства задля успіху національно-державного будівництва та євроінтеграції.

Своє національне свято Литовська Республіка відзначає 16 лютого, в день, коли вона здобула свою незалежність від Російської Імперії в 1918 році.

11 березня був прийнятий Акт про відновлення незалежності Литовської держави — Литовської Республіки. 6 вересня 1991 року СРСР надав незалежність Литві. Згодом Литва стала членом НАТО і Європейського Союзу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Конотоп #Литва
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...