• Головна
  • Конотоп. Вулицями рідного міста. Свердлова
Книга О. Евтушенка
09:00, 27 листопада 2015 р.

Конотоп. Вулицями рідного міста. Свердлова

Книга О. Евтушенка

Продовжуємо публікувати повну версію книги Олександра Євтушенка "Вулицями рідного міста. Довідник з історії вулиць міста Конотопа". Сьогодні ми познайомимо вас з історією походження назви вулиці Свердлова.

СВЕРДЛОВА вул. (1920-ті рр.). Уперше згадується 28.06.1929 р.
Вулиця носить ім’я Якова Михайловича Свердлова (22.05.1885 р., м. Нижній Новгород – 16.03.1919 р., м. Москва). Радянський політичний і державний діяч, професійний революціонер.

У 1900 р. закінчив п’ять класів гімназії. 
З 1912 р. Я. М. Свердлов – член редакції газети "Правда". 1913 р. заарештований, направлений відбувати покарання в Туруханський край. Після Лютневої революції 1917 р. повернувся до м. Петроград. Входив до складу ЦК РСДРП(б), брав участь у підготовці й здійсненні Жовтневого перевороту.

За пропозицією В. І. Леніна Свердлов був обраний Головою ВЦВК (08.11.1917 р.). Голова Комітету революційної оборони Петрограда (лютий–березень 1918 р.), Голова комісії із підготовки першої Конституції РРФСР (з квітня 1918 р.).
18.07.1918 р. доповів Президії ВЦВК про розстріл царської родини за рішенням Уральської обласної Ради. Після замаху на В. І. Леніна 30.08.1918 р.

ВЦВК, за пропозицією Я. М. Свердлова, прийняв резолюцію про масовий "червоний терор" "проти буржуазії та її агентів". Під час хвороби Леніна виступав від його імені на засіданнях РНК, брав участь в організації Червоної Армії, роботі Комінтерну.
Помер, застудившись на мітингу. Похований на Красній площі в Москві. 


До цього ПУТИВЛЬСЬКА вул., ПУТИВЛЬСЬКИЙ тракт (XVIII – початок ХХ ст.). Перші згадки в 1782 р.,8 1784 р.,9 1798 – 1800 р.
Назва вулиці вказувала на напрямок із м. Конотоп до м. Путивль. Згодом найменування дороги перетворилося на назву тракту, вулиці.


СВЕРДЛОВА 3-й пров. вул.
До цього 1905 РОКУ вул. (1920-ті – середина ХХ ст.). Уперше згадується 28.06.1929 р. 
Назва вулиці містить ідеологічне підгрунтя часів СРСР, названа на честь дати початку першої революціїї в Росії (1905–1907 рр.).


До цього ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ пров. (ХІХ – початок ХХ ст.). 
Назва провулка походила від розташованої поруч релігійно-культової споруди – церкви Вознесіння Господнього (у народі відомої як Сорокасвятська), збудованої в 60-х рр. XVII століття старанням гетьмана І. Брюховецького (будувалась як церква "Святых Четырехдесяти мучеников") на честь "…убиенных от татар, идеже мощи под Конотопом лежащие…" в
битві під Конотопом в 1659 р. Церква збереглася до нашого часу. Зараз – Свято-Вознесенський кафедральний собор.

(Продовження читайте завтра. В наступній публікації ми познайомимо вас з історією та з  походженням назви вулиць Свободи та Семашка. З початком книги можна ознайомитись тут).

Редакція сайту міста Конотопа 05447.com.ua висловлює подяку Олександру Євтушенку за надання ексклюзивного дозволу на друкування матеріалів книги "Вулицями рідного міста. Довідник з історії міста Конотопа". Всі права захищені. Повне або часткове копіювання матеріалів заборонено, будь яке використання узгоджувати з авторами. При узгодженому використанні матеріалів посилання на ресурс обов'язкове. 

Читайте також: Доцільність перейменування деяких вулиць Конотопа (обговорення)

Вам також буде цікава спецтема "Міркуємо разом. Назви вулиць нашого міста".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Конотоп #історія #назви вулиць
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...