Попередню оплату товарів або послуг проводять після укладення договору. У документі вказують обов'язки двох сторін, а також терміни їхнього виконання. Використовуючи офіційний договір, можна отримати інформацію про відшкодування збитків, стягнення заборгованості, що виникла з вини постачальника та покупця, а також уточнити строки повернення попередньої оплати.
Як стягнути аванс за ненадання товарів?
Повернення грошових виплат підпорядковується нормам Цивільного кодексу України. Тут вказана не лише інформація про процедуру стягнення, але й надані пояснення щодо поняття «аванс» або попередню оплату. Згідно з отриманими відомостями, аванс – це сума грошей, які внесені на рахунок продавця наперед, тобто, мають бути враховані під час остаточної оплати товарів.
У Цивільному кодексі також вказано, що:
- сторони мають право встановлювати такі умови договору, які влаштовують продавця та покупця;
- офіційний документ регулює процедуру стягнення заборгованості у разі невиконання умов договору;
- покупець має право відмовитись від товару та отримати матеріальну компенсацію збитків, які були зазнані з вини продавця.
Причини, що призвели до порушення умов договору, не впливають на можливість повернення авансового платежу. Розмір компенсації залежить від суми, яку вніс покупець заздалегідь, та додаткових витрат. До таких відносять інфляційні збитки (3% річних). Це закріплено у статті 625 Цивільного кодексу України.
У частині 7 статті 193 Господарського кодексу України зазначено, що відмовлятися від виконання договору в односторонньому порядку не можна, окрім випадків, що відповідають вимогам чинного законодавства. Для покупця це означає, що продавець має повернути заборгованість у позасудовому або судовому порядку.
Куди звернутися для відшкодування витрат
Розглядом справ, які пов'язані з невиконанням умов договору, займаються кілька органів судової влади. Щоб визначити куди слід направити позов, покупець (довірена особа покупця), враховує наступні моменти:
- статус позивача та відповідача;
- умови підписаного договору.
Встановити місце, де буде розглянута справа про стягнення заборгованості за ненаданий товар, допоможе уважне вивчення договору. Тут сторони можуть зазначити, що невиконання зобов'язань призведе до подачі позову у третейському суді. Якщо така інформація не вказана, слід звернути увагу на статус учасників спору.
Покупець, який зробив авансову оплату на рахунок юридичної особи або фізичної особи-підприємця, має відвідати господарський суд. Відносини між сторонами регулює Господарський кодекс України. Розгляд справи проходить згідно з чинним законодавством. За умови, що учасники справи є фізичними особами, клопотання про стягнення заборгованості розглядають у цивільному (районному) суді.
Щоб створити вимогу та повернути аванс за товари, можна використати готові шаблони. Проте результати судових засідань залежать від наявних доказів, які підготовлені сторонами справи. Звернення до юридичної компанії допоможе уникнути складнощів на будь-якому етапі розгляду клопотання та повернути заборговані кошти.