При покупці ножа на сучасному інтернет-ресурсі, ви, швидше за все, зіткнетеся з проблемою різноманітності сортів сталі, що застосовуються в цій індустрії.

Що означають надписи на кшталт 440C, 8CR13MoV, AUS 8, H1, 154 CM, VG 10, CPM 154, S35 VN? І як сорт сталі вплине на якість та ціну ножа?

Спробуємо розібратися.

По-перше, варто зрозуміти, ніж з нержавіючої або вуглецевої («нержавіючої») сталі ви захочете придбати?

Нержавіючі сталі, як зрозуміло з назви, стійкі до корозії і взагалі простіші в обслуговуванні.

Вуглецеві – твердіші, простіше і гостріше заточуються і довше цю гостроту зберігають.

В'язкість сталі дозволяє ножу гнутися не ламаючись, твердість – підтримувати гостроту, чинити опір деформації, але ж вона – причина крихкості.

Кращі ножові сталі мають найкраще поєднання цих показників. Але при цьому вони дорожчі, тому що технологія їх виробництва складна, а сплав містить у собі дорогі легуючі елементи.

Чого тільки не роблять виробники, щоби покращити якість та структуру своєї сталі! розробляють нові методи термообробки. Охолоджують сталь рідким азотом. Виробляють сталь в умовах високого тиску. Винаходять нові види обробки та покриття ножових лез.

Більшість міських складаних ножів випускаються у варіанті з лезом з нержавіючої сталі.

Сортів нержавіючої сталі виробляється безліч. Дешеві типу сталі 420, добре пручаються корозії, але є досить в'язкими (тобто, менш твердими).

440C, 8CR13MoV, AUS 8 – більш тверді бюджетні варіанти. Все ще добре пручаються іржавінню. Поширені в ножах від недорогих, «народних» брендів типу Grand Way, Ganzo та подібних до них.

154 CM, Böhler M390, S35 VN – дорогі нержавійки високої якості, що поєднують твердість, в'язкість та корозійну стійкість у найбільш оптимальному співвідношенні. Але у бюджетних моделях ножів ви ці сталі не зустрінете. Швидше ви побачите ці сталі в ексклюзивних малосерійних моделях ножів екстракласу. Для справжніх поціновувачів. Вони дуже не дешеві.

Зустрічаються сталі із досить специфічними властивостями. Наприклад, H1 дуже стійка навіть до солоної води. Тому з неї роблять ножі для аквалангістів та яхтсменів. До речі, часто такі спеціалізовані ножі роблять з вже згаданої сталі сорту 420.

Американська сталь D2 дуже міцна, відмінно утримує гостроту ріжучої кромки, але корозії пручається дещо гірше. Її навіть називають «напівнержавійкою». Але все одно, саме D2 є однією із найпопулярніших ножових сталей. Бо співвідношення її ціни до її якості – дуже і дуже гарне.

Своєрідним китайським аналогом сталі D2 можна назвати 9Cr18MoV. Ножі з неї виходять зовсім непогані.

Дуже гарні, недорогі, але практичні сорти сталей виробляє шведський концерн Sandvik. Крім усім відомих ножів від Moraknives, сталі Sandvik 12C27 та 14C28 часто можна побачити на якісних складаних та туристичних ножах від китайських брендових виробників.

Ножі з клинками з вуглецевої сталі також виробляються серйозними відомими виробниками.

Наприклад, французька марка Opinel випускає подібні доладні ножі справді масово. Є подібні моделі у Moraknives. Використовують вуглецеву сталь і українські виробники тактичних ножів. Наприклад, широко відома вітчизняна марка «Біла зброя».

Позитивні якості вуглецевої сталі безперечні. Але слід пам'ятати, що такий ніж потребує регулярного чищення та змащування. Згодом на такому ножі з'являється патина. Взагалі, це явище для клинка «не є смертельним». Багатьом це навіть подобається.

Часто для захисту ножового леза від іржі виробники наносять на нього спеціальне захисне покриття, яке ще й надає клинку противідблискових якостей.

Мабуть, на цьому можна і зупинитись. Бо про тему ножових сталей можна розмовляти дуже довго, але об'єм невеликої статті не надає нам такої можливості.

За більш детальною інформацією ви можете звернутися на профільні сайти. Набираєте в пошуковику: «Як марка сталі впливає на вибір ножа» або «Вибираємо сталь для ножа». І відповідь з'явиться перед вами! Та ще й не одна!

Ну а «для старту», підійде і ця стаття. Сподіваємось, вона вам дійсно допоможе.