Складно зустріти заклад громадського харчування, в меню якого не було б присутнім хоча б кілька видів кави. Причому чим вищий рівень ресторану або бару, тим більше вимог пред'являється до цього напою. А про важливість якості кави для кав'ярні й говорити не доводиться. Тому професійна кавомашина — важливий елемент оснащення закладу, і до її вибору потрібно підходити дуже серйозно.

Перш ніж купити кавомашину необхідно розібратися, яка саме вам потрібна виходячи з ваших намірів та можливостей. Кавомашини бувають різні: професійні, суперавтоматичні, ріжкові, капсульні та автоматичні для закладу, дому або офісу. Але як розібратися в усьому розмаїтті й вибрати відповідний для себе варіант? Чим відрізняються кавомашини? Розберімось.

 

Основні критерії вибору кавомашини

 

Італійці вважають, що смак і аромат напою залежить від самих зерен, від навичок бариста, а також від кавомолки та, нарешті, кавомашини. Останній компонент набуває дедалі більшої ваги: сьогодні багато суперавтоматів варять пристойний еспресо практично без втручання оператора. Втім, кава все одно на першому місці — якщо ви економитимете на зернах, то великого сенсу в купівлі дорогого обладнання немає.

Вибір професійної кавомашини повністю залежить від особливостей вашого бізнесу: по-перше, очевидно, що в закладах, де клієнти беруть каву на лінії роздачі потрібен інший апарат, ніж у кав'ярні або ресторані. По-друге, якщо обслуговуванням обладнання займатиметься персонал, то тут уже потрібно враховувати професіоналізм бариста — для роботи з одними моделями знадобиться досвідчений фахівець, а в інших з роботою оператора впорається будь-який дилетант.

 

Процес роботи професійної кавомашини

 

Кавомашиною заведено називати обладнання, яке готує еспресо і кавові напої на його основі — зокрема з молоком, на кшталт капучино і лате. Інші апарати — для американо, кави на піску тощо — як правило, іменуються кавоварками. Кавомашина — італійський винахід, тому деякі терміни мають відповідні назви. Наприклад, вузол, через який відбувається процес приготування еспресо, називається «групою». Через групу під тиском проходить нагріта до 85-95 градусів вода, далі вона потрапляє в знімний холдер, щільно набитий меленою кавою. Отримана шляхом впливу температури й тиску кава витікає з холдера в чашку.

 

Види професійних кавомашин

 

Кавомашини можуть мати різні додаткові функції та досить сильно відрізнятися в плані дизайну, проте всі вони працюють за однаковою схемою й оснащені вищеописаними елементами. Класифікується це обладнання залежно від системи управління — на леверні, напівавтоматичні, кавомашини та суперавтомати.

  • Леверні кавомашини в Україні побачиш не дуже часто — для нашого ринку це, швидше, екзотика.
  • Напівавтомат — це класична модель, яку зустрінеш практично в будь-якій старій кав'ярні Італії та інших країнах Західної Європи.
  • Автоматична кавомашина коштує дорожче за напівавтомати, але зате на обслуговуванні можна істотно заощадити: всі параметри програмуються тільки один раз, перед початком зміни.
  • Суперавтомати — це кавомашини, які роблять усе за вас. Ви підставляєте чашку, натискаєте на кнопку — і обладнання готує вам замовлений напій, ідеально дотримуючись рецептури.

Перший тип кавомашин зустріти практично неможливо. А якщо ви таки знайдете леверну кавомашину для свого закладу, то треба розуміти, що добру каву на ній зварить лише професійний бариста. Що до суперавтомата, то більшість кавоманів вважає, що у напою з такої кавомашини немає «душі». Отже, вона підійде тільки для закладів, де власник не робить акцент на добрій каві. Але враховуючи її ціну — покупка втрачає сенс. Кавомашини типу напівавтомат та автомат — були та залишаються кращим вибором для закладів будь-якого типу.