У процесі приготування їжі неминуче з'являтимуться запахи, пара та інші "побічні явища". Кухонна витяжка покликана усувати все це із зони приготування їжі. При її виборі буде корисно зважити на деякі важливі деталі — докладніше розповідаємо в нашій статті.

Відмінності у принципах функціонування

Витяжка може виводити повітря в загальнобудинкову систему вентиляції - пристрої цього типу називаються потоковими або канальними. Часто вони можуть працювати в активному та пасивному режимах. Перший режим передбачає безпосередньо включення витяжки, другий - створення тяги завдяки повітряному припливу ззовні. За блокування доступу запахів назад у приміщення відповідає зворотний клапан.

Також є моделі рециркуляційного типу. У цьому випадку повітря проходить через двоступеневу систему фільтрів (грубої та тонкого очищення), але з приміщення нікуди не йде. Комбіновані моделі поєднують у собі особливості пристроїв обох типів: потокових та рециркуляційних.

Підбираючи витяжку, важливо стежити, щоб її поверхня за шириною та загальною площею була порівнянна з поверхнею, на якій готується їжа. По ширині витяжка не повинна поступатися варильній панелі, плити тощо, або вона може бути навіть трохи більшою. Мінімальна відстань від конфорок має становити 65-75 см.

Відмінності за принципом монтажу

Витяжки вбудованого типу розміщуються у внутрішньому просторі шафи, що знаходиться над плитою. Закласти витяжку у проєкт кухні важливо заздалегідь, щоб забезпечити відповідність її габаритів параметрам шафи та продумати правильне підключення електрики. Такі витяжки можуть бути повністю заховані в шафі, і візуально їх не буде помітно взагалі. Є й витяжки, у яких при включенні висуватиметься спеціальний слайдер — його видно (моделі телескопічного типу).

Також є настінні витяжки: вони кріпляться на стіну та відрізняються більш масивними габаритами у порівнянні з аналогами. Ці моделі найчастіше належать до категорії потокових, тобто виводять повітря до системи загальнобудинкової вентиляції. В них є багато різних форм. З трубоподібним повітроводом - купольні, що знаходяться під кутом до плити з можливістю регулювання - похилі, що кріпляться до стіни під шафою - витяжки-козирки.

На які параметри витяжки слід звернути увагу перед покупкою

Робочі характеристики витяжки не пов'язані безпосередньо з її формою та розмірами, ті чи інші великі моделі цілком можуть поступатися потужністю своїм менш масивним аналогам.

Фахівці при виборі витяжки радять враховувати таке:

Продуктивність. Від цього параметра залежить рівень ефективності усунення запахів, це те, який обсяг повітря за одиницю часу витяжка може пропускати через себе. Показник сучасних моделей варіюється в діапазоні 290-1500 кубометрів на годину. Конкретні значення треба підбирати виходячи з площі кухні та інтенсивності приготування їжі. Якщо йдеться про типові кухні багатоквартирних будинків, то для більшості з них вистачить 600-800 кубометрів на годину.

Рівень шуму. Це другий важливий параметр. У справному стані витяжка видає єдиний звук - від вентилятора. Чим вище швидкість роботи, тим сильніший шум, у характеристиках виробники найчастіше позначають рівень шуму на мінімальній та максимальній швидкостях. Переважна кількість витяжок має показники 40-75 дБ відповідно. Нижня межа цього діапазону можна порівняти з шумом від тихої розмови (45 дБ), верхня — від гучної розмови (75 дБ).

Тип системи фільтрації. Очисна система витяжки може мати у своїй основі жировловлювачі або вугілля, також зустрічаються комбіновані варіанти.

Система жироуловлювання дозволяє проводити грубе очищення і є фільтром з переплетень у металевому каркасі. Такі конструкції використовуються багаторазово, їх потрібно регулярно промивати. Також є бюджетні аналоги на паперовій чи флісовій основах, вони підлягають заміні кожні 1-2 місяці.

Вугільна система здатна проводити більш делікатне очищення повітря, в якому вже відсутні великі домішки. Залежно від типу витяжки дана система може застосовуватися як додаткова, крім жироуловлювача. Вона являє собою активоване вугілля, поміщене у вигляді просочення, порошку чи гранул у касету або як вкладка. Регулярність заміни: кожні 3-4 місяці.

Підсвічування, швидкості та додаткові опції

Багато моделей витяжок оснащені вбудованими галогенними або світлодіодними лампами, завдяки чому зона приготування їжі краще висвітлюється - це зручно. Кожна модель має мінімум три швидкісні режими, в пристроях люксового сегмента їх кількість може сягати 5. Для перемикання швидкостей використовуються кнопки, клавіші або сенсорна панель, деякі моделі підтримують дистанційне керування з пульта або за допомогою смартфона через Wi-Fi.

Також є інші корисні додаткові опції, але їх наявність тягне за собою і збільшення вартості пристрою. Так витяжка може мати функції таймера та автоматичного відключення. Виробники рекомендують після завершення готування залишати витяжку на деякий час увімкненою, відповідно, таймер відключить її.

Для автоматичного відстеження підвищення рівня температури у зоні приготування їжі та збільшення швидкості обертання вентилятора витяжка може оснащуватися датчиком тепла. У деяких моделях є індикатор ступеня забруднення системи очищення, який повідомляє про необхідність промивання або заміни фільтра.

Також деякі пристрої мають збільшену швидкість виведення повітряних потоків за рахунок того, що вони примусово всмоктуються по всьому периметру витяжки - ця опція називається периметральний забір повітря.

Більш детально про проєктування та монтаж систем вентиляції ви можете ознайомитись на сайті компанії "Ремонт оселі" remontoseli.com.ua.