Найстаріший лауреат Нобелівської премії Артур Ешкін більше цінує комфорт, а не стиль. Він витратив багато часу на перетворення підвалу свого будинку в Нью-Джерсі в справжню лабораторію. Там 96-річний винахідник проводить довгі години, удосконалюючи новий пристрій з перероблювання сонячної енергії.

Еко Електрика - екологічна енергетика майбутнього

За словами Ешкіна, його винахід виробляє недорогу електрику. Він використовує просту геометрію та оптику щоб захопити й перерозподілити сонячне світло. Суть винаходу полягає в тому, щоб ефективно використовувати відбивчі властивості труб колекторів, використання яких може зробити сонячні батареї набагато ефективнішими. Вчений вже вирахував, наскільки його технологія дешевше та поклав око на ще одну Нобелівську премію.

Насправді захоплення Ешкіна світлом вже встигло врятувати величезну кількість життів. У 2018 році він був нагороджений за винахід технології під назвою «оптичний пінцет», яка являє собою лазерний промінь для захоплення дуже дрібних предметів і частинок. Цей пінцет здатний утримувати та деформувати ДНК для подальшого її вивчення. Техніка допомогла біологам розробити специфічний аналіз крові на малярію та розібратися, як препарати, що знижують холестерин, розм'якшують еритроцити.

Коли вчений пішов з лабораторії в якій працював, то забрав із собою практично все обладнання, використане в розробці пінцета. Його підвал тріщить по швах від кількості світло відбивних матеріалів і плівок, розкладених по кутах. Він щодня годинами стоїть над апаратурою, десятки раз піднімається та спускається по сходах. Ешкін вже подав документи на отримання патенту (потрібно сказати, вже 48-го на його рахунку), але каже, що поки не готовий ділитися з громадськістю фотографіями створеного ним колектора.

«Ці труби дуже дешеві. Вони стоять всього лише копійки та можуть врятувати світ», - каже Артур Ешкін.

Винахідник обіцяє, що скоро представить результати досліджень в журналі Science. Він упевнений, що як тільки технологія знайде своє застосування, вона пошириться по всьому світу та захопить не тільки побутовий, але й промисловий сектор, забезпечуючи його недорогою, екологічно чистої та відновлюваною енергією.

Сонячні колектори стають все більш поширеною альтернативою традиційним сонячним фотопанелям, але поки не в змозі з ними конкурувати за ціною.