ХЕЛЛОВІН - святкувати, чи ні?

Все більшої популярності набирає останнім часом нетрадиційне для нашої місцевості свято Хелловін. Особливо воно приваблює дітей та молодь. Ми спробуємо розібратися, чим, а також чи варто приєднуватись до цього святкування.

Походження Хелловіна

Це свято зародилося у V сторіччі до н.е. В найближче до 1 листопада повнолуння кельти влаштовували свято Самайн, що означає «кінець літа». Згідно з повір'ям, під час Самайна зникає перешкода між матеріальним і потойбічним світом, і духи — як добрі, так і злі — мандрують по землі. Вважалося, що душі померлих повертаються до рідних домівок, і тому для таких «гостей» ставили частування в надії умилостивити їх. 

В одній енциклопедії говориться: «Кельти влаштовували свята на честь двох головних богів — бога сонця та бога мертвих, якого вшановували 1 листопада (цей день вважався у кельтів початком нового року). Поступово це свято увійшов в число християнських». 

Хелловін, сучасна релігія та суспільство 

Представники різних християнських конфесій по-різному ставляться до святкування Хелловіна. Часто християни сприймають свято нейтрально через його  жартівливість та награність. Якось у пресі наводилися слова однієї жінки, яка відкрито визнає себе відьмою: «Християни, самі того не усвідомлюючи, святкують свято разом з нами... І це нам подобається». 

Як повідомляється у популярній нині Вікіпедії, католицька церква не вважає свято релігійним, але визнає його зв'язок з християнством, у зв'язку з чим дозволяє відзначати його в будь-яких церковно-парафіяльних школах. 

У той же час деякі християни критикують і відкидають святкування Хеллоуїна, вважаючи, що його традиції сягають до язичництва і деяких напрямків окультизму, що суперечить християнським ідеалам. 

Представники православної церкви виступають різко проти святкування Хеллоуїна. Наприклад, архієпископ Запорізький і Мелітопольський Лука звернувся до влади Запоріжжя та області з вимогою припинити поширення в регіоні «чужого православному народу» свята. 

Що стосується Конотопа, то ніякими офіційними догмами цей захід не регулюється. Святкувати його, чи ні, залежить від совісті та внутрішніх переконань тієї чи іншої людини.