• Головна
  • Конотоп. Вулицями рідного міста. Комсомольська та Конотопських дивізій
Книга О. Евтушенка
09:00, 18 жовтня 2015 р.

Конотоп. Вулицями рідного міста. Комсомольська та Конотопських дивізій

Книга О. Евтушенка

Продовжуємо публікувати повну версію книги Олександра Євтушенка "Вулицями рідного міста. Довідник з історії вулиць міста Конотопа". Сьогодні ми познайомимо вас з історією походження назв вулиць Комсомольська та Конотопських дивізій.

КОМСОМОЛЬСЬКА вул. (1920-ті – середина ХХ ст.). Уперше згадується 28.06.1929 р.
Назва вулиці містить ідеологічне підгрунтя часів СРСР та належить до суспільно-політичної лексики даної епохи. Комсомол – від скороченого "Росийский коммунистический союз молодежи" (РКСМ, з 1918 р.), або "Всесоюзный Ленинский коммунистический союз молодежи" (ВЛКСМ, з березня 1926 р.). – політична організація молоді в СРСР. 


КОНОТОПСЬКИХ ДИВІЗІЙ пл. (з 18.10.1944 р.).
Площа названа на честь військових частин 60-ї армії Центрального фронту (командуючий – генерал І. Д. Черняховський). 143-я і 280-а стрілецькі дивізії, 65-й гвардійський мінометний полк, які 6 вересня 1943 р. звільнили м. Конотоп від фашистських загарбників, отримали почесне найменування "Конотопських". У Москві на честь визволення м. Конотоп пролунав
військовий салют двадцятьма артилерійськими залпами із 124 гармат.


До цього БАЗАРНА пл. (ХІХ – 1944 р.). Уперше згадується в 1914 – 1915 р.
Назва площі несла певну інформацію про об’єкт, вказувала на використання її території у ХІХ – ХХ ст. для проведення торгівлі – базарів

До цього МОСТОВА вул. (XVIII ст.). Уперше згадується в 1784 р. 
Одна з центральних вулиць середньовічного міста. Назва вулиці несла певну інформацію про об’єкт, вказувала на інженерне облаштування вулиці – покриття її мостовою. Покриття вулиць середньовічних міст мостовими мало на меті запобігання розмиву їхньої поверхні дощами і талими водами.

Особливо розвинуте в містах лісової зони. На території Русі перші мостові зафіксовані археологами в культурних шарах давнього Новгорода: мостова Чернициної вул. – 938 р., Великої вул. – 953 р., Михайлової вул. – 974 р. Облаштування мостових було традиційним і не змінювалось до XVIII ст. В основі мостової лежали три продольні круглі лаги, довжиною 10 – 2 м., діаметром 10 – 20 см.

Вони вкладались уздовж вулиці за напрямком мостової паралельно одна одній на відстані 1,3 – 1,6 м. одна від одної. Упоперек на ці лаги вкладались товсті масивні плахи – розколоті навпіл колоди діаметром 25–40 см. пласкою стороною вгору. Мостова робилась шириною 3,5 – 4,0 м. в Х – ХІ ст., до 4,0 – 5,0 м. в ХІІІ – XVIII ст. Плахи підганялись упритул одна до одної. З нижнього боку в них робились округлі вирубки, які співпадали за формою і розмірами з лагами. У ці вирубки входили лаги, завдяки чому забезпечувалось міцне нерухоме положення плах мостової. Плахи виготовлялись із соснових або ялинових колод, діаметр яких інколи сягав 40–50 см.

Зазвичай мостові функціонували 15-30 років. За цей час вони, як правило, не зношувались. Спорудження нових мостових було зумовлено сильними пожежами, коли верхня частина плах пошкоджувалась вогнем, або за необхідності підйому рівня мостової у зв’язку із загальним зростанням культурного шару міста. Нову мостову робили таким же чином, як і попередню: на плахи старої мостової клали нові лаги і на них упоперек нові плахи. Таким чином, рівень мостової щоразу підіймався на 15 – 25 см. 

(Продовження читайте завтра. В наступній публікації ми познайомимо вас з історією та з  походженням назв вулиць Конотопських партизан та Кооперативна. З початком книги можна ознайомитись тут). 

Редакція сайту міста Конотопа 05447.com.ua висловлює подяку Олександру Євтушенку за надання ексклюзивного дозволу на друкування матеріалів книги "Вулицями рідного міста. Довідник з історії міста Конотопа". Всі права захищені. Повне або часткове копіювання матеріалів заборонено, будь яке використання узгоджувати з авторами. При узгодженому використанні матеріалів посилання на ресурс обов'язкове. 

Читайте також: Доцільність перейменування деяких вулиць Конотопа (обговорення)

Вам також буде цікава спецтема "Міркуємо разом. Назви вулиць нашого міста".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Конотоп #історія #назви вулиць
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...