• Головна
  • Конотоп. Вулицями рідного міста. Батуринська та 8-го Березня
Ексклюзив
09:00, 25 вересня 2015 р.

Конотоп. Вулицями рідного міста. Батуринська та 8-го Березня

Ексклюзив

Продовжуємо публікувати повну версію книги Олександра Євтушенка "Вулицями рідного міста. Довідник з історії вулиць міста Конотопа". Сьогодні ми познайомимо вас з історією походження назв вулиць Батуринська та 8-го Березня.

БАТУРИНСЬКА вул. (з 30.01.1992 рр.) 
Назва вулиці вказує на напрямок дороги, яка поєднує м. Конотоп з м. Батурин.
До цього вул. Р. ЛЮКСЕМБУРГ (1920-ті – 1992 рр.). Уперше згадується 28.06.1929 р. 4 Вулиця носила ім’я Рози Люксембург (Rosa Luxemburg) (05.03.1871 р., м. Замостьє, Польща — 15.01.1919 р., м. Берлін). Німецька політична діячка, революціонерка. 

До цього БАТУРИНСЬКА вул., БАТУРИНСЬКИЙ тракт (XVIII – початок ХХ ст.). Перші згадки – в 1782 р.8, 1784 р.9, 1798-1800 рр. Назва вулиці вказувала на напрямок дороги, яка поєднувала м. Конотоп з м. Батурин. Згодом найменування дороги перетворилося на назву вулиці, тракту.

БАТУРИНСЬКА вул. від пл. Конотопських дивізій до вул. Комсомольська.
До цього ВЕРЕНКОВСЬКА вул. (XVIII – початок ХХ ст.). Перші згадки – в 1784 р. 9, 1798-1800 рр. 10 Назва вулиці може походити від слів верейка, верея (трансформувалось вере(й)ковська – вере(н)ковська) – заплавна гряда, вид валів природного походження, які знаходяться в заплавах річки в декілька рядів з поперечними проривами. Вереї – стовпи, на яких кріпляться ворота:
Вереи подгнили, того и гляди рухнут!


БЕРЕЗНЯ 8-го вул.
Вулиця названа на честь Міжнародного жіночого дня 8 березня. Первісно Міжнародний жіночий день був днем протесту проти дискримінації жінок.

Існує традиція пов'язувати започаткування Міжнародного жіночого дня з демонстрацією, яку провели 8 березня 1857 року в Нью-Йорку робітниці-текстильниці з вимогами рівної з чоловіками заробітної платні, поліпшення умов праці, 10-годинного робочого дня («марш порожніх каструль»).

Під впливом американських жінок і на пропозицію німецької соціалістки Клари Цеткін, учасниці II Міжнародної конференції жінок-соціалісток (Копенгаген, серпень 1910 р., понад 100 учасниць із 17 країн), вирішили щороку в березні відзначати Міжнародний жіночий день – день солідарності жінок у боротьбі за повні політичні, економічні й соціальні права. Точну дату МЖД на тій конференції так і не було визначено.

Уперше Міжнародний жіночий день відзначили 19 березня 1911 р. в Німеччині, Австро-Угорщині, Швейцарії та Данії. Цю дату обрали жінки Німеччини, бо саме 19 березня 1848 р. король Пруссії перед загрозою збройного повстання пообіцяв (але згодом не виконав обіцянки) провести  реформи – включно із введенням виборчого права для жінок.
1912 р. МЖД відзначили 12 травня. І лише з 1914 р. дату МЖД зафіксували на 8 березня (можливо, через початок Першої світової війни, яка відсунула вбік щорічне відзначення дати Міжнародного жіночого дня).

У СРСР свято втратило своє політичне забарвлення і перетворилося на одне з небагатьох неполітичних свят. Із 1966 р., відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 р., Міжнародний жіночий день став неробочим днем. 16 грудня 1977 р. Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції 32/142 закликала всі держави проголосити, у відповідності до їхніх історичних і національних традицій, будь-який день року Міжнародним днем прав жінок і миру, створювати сприятливі умови для викорінення дискримінації жінок, для їхнього повного й рівноправного залучення до соціального розвитку. Це рішення ухвалили після закінчення Міжнародного року жінки (1975 р.) і Десятиріччя жінок ООН (1976-1985 рр.), які раніше
були проголошені Генеральною Асамблеєю.

(Продовження читайте завтра. В наступній публікації ми познайомимо вас з історією та з  походженням назв вулиць Берегова, Блінова та Блюхера. З початком книги можна ознайомитись тут). 

Редакція сайту міста Конотопа 05447.com.ua висловлює подяку Олександру Євтушенку за надання ексклюзивного дозволу на друкування матеріалів книги "Вулицями рідного міста. Довідник з історії міста Конотопа". Всі права захищені. Повне або часткове копіювання матеріалів заборонено, будь яке використання узгоджувати з авторами. При узгодженому використанні матеріалів посилання на ресурс обов'язкове. 

Читайте також: Доцільність перейменування деяких вулиць Конотопа (обговорення)

Вам також буде цікава спецтема "Міркуємо разом. Назви вулиць нашого міста".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Олександр Євтушенко #книга #Конотоп #назви вулиць #походження
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...