08:35, 27 серпня 2015 р.
На Сумщині поширюється сказ (інструкція на випадок укусу)
Епізоотична ситуація по захворюваності сказом в області вкрай неблагополучна.
За останні 5 років, 2010-2014 р.р. в області зареєстровано 284 випадки сказу серед тварин, з них собаки - 64 випадки, коти - 105, лисиці – 56, сільськогосподарські тварини - 43, дикі хижі тварини – (борсуки, єноти, куниці) – 16 випадків, а в 2013 р. вперше в області лабораторно підтверджений сказ у кажана, випадок стався в м. Суми.
Захворюваність на сказ тварин реєструвалась на всіх адміністративних територіях області.
У 1 півріччі 2015 року зареєстровано 7 випадків сказу серед тварин:
- у Кролевецькому районі зареєстровано 2 випадки ( собака та кішка),
- в Роменському – кішка
- в Сумському – собака
- в Тростянецькому –лисиця
- в Шосткинському - 2 випадки ( собака і ВРХ).
За останні 3 роки відмічається зниження захворюваності на сказ.
Якщо у 2010 році був зареєстрований 101 випадок сказу, то у 2012 р. - 42, у 2014 р. - 16 випадків.
Однак, не дивлячись на зниження захворюваності сказом тварин, особливе занепокоєння викликає ріст захворюваності сказом серед собак та котів, і особливо останніх.
У 2010 році собаки і коти складали 58% (59 вип.)від загальної захворюваності сказом, коти - 34,6% (35 вип.), а у 2013 році відповідно 61,6% (17 вип.) і 53,8% (15 вип.) . Захворюваність на сказ котів зросла майже у 2 рази.
Ускладнює епізоотичну ситуацію на сказ велика кількість в населених пунктах бродячих собак і котів, а також не щеплених проти сказу та неправильно утриманих домашніх собак .
В останні 2 роки різко скоротився об’єм робіт по зменшенню кількості бродячих собак та котів в усіх районах Сумщини.
Щорічно в області за медичною допомогою з приводу укусів тваринами звертається від 2,5 тисяч до 3,5 тисяч осіб. У 2014 році звернулось 2342 особи, з них покусані скаженими тваринами 24 особи, бродячими собаками та котами – 578 , лисицями та іншими дикими хижими тваринами-13 осіб.
Отримали курс лікувально-профілактичної імунізації - 426 осіб.
Захворювання людей сказом, завдяки зусиллям медичних працівників при підтримці населення, не реєструювалися в області більше 20 років, з 1987 по 2011 рік ( у Роменському районі зареєстрований 1 випадок, захворівши не зверталась за медичною допомогою).
При неблагополучній епізоотичній ситуації на території області можливі захворювання людей на сказ в зв’язку з відсутністю антирабічного імуноглобуліну в Україні, який необхідно негайно ввести при укусах тяжких, небезпечної локалізації , дикими хижими тваринами.
Область також недостатньо забезпечена антирабічною вакциною.
Що необхідно знати кожному, щоб попередити захворювання на сказ?
- При укусах домашніми або дикими тваринами треба рясно промити рану під проточною водою з милом. Краї рани обробити 5% настойкою йоду або 70% спиртом. Коли кровотеча з рани незначна, то не треба поспішати її зупиняти. Разом з кров’ю з рани видаляється і вірус сказу.
Особливо небезпечними є укуси, нанесені скаженими дикими хижими тваринами. В слині цих тварин знаходиться дуже агресивний вірус, внаслідок чого інкубаційний період захворювання скорочується, хвороба розвивається швидко, перебігає важко і закінчується смертю.
Після укусу необхідно негайно звернутись до лікаря для вирішення питання про призначення курсу щеплень проти сказу. Тільки своєчасно проведений лікувально-профілактичний курс щеплень може попередити захворювання на сказ.
- Призначений курс щеплень обов’язково треба закінчити повністю і не допустити його переривання. Під час проведення щеплень і після закінчення їх впродовж 6 місяців не можна вживати спиртні напої, переохолоджуватись, перегріватись.
- За зовні здоровою твариною, яка покусала людину, необхідно встановити 10-ти денний ветеринарний нагляд.
- Не можна знімати шкіру з підозрілої тварини (часто буває, що шкіру знімають з хворих на сказ лисиць).
- Бережіть дітей від укусів тваринами, не дозволяйте їм гратись з бродячими собаками і котами, приносити їх додому.
- Своєчасно повідомляйте спеціалістам служби ветеринарної медицини про хворих тварин, трупи загиблих тварин.
- Пам’ятайте, що собаку необхідно щорічно реєструвати і щеплювати проти сказу, утримувати на прив’язі або у закритому дворі. Вигулювати собаку необхідно у наморднику або на короткому повідку.
- У випадку заходу в населений пункт лисиці, у якої відсутній страх перед людиною (основна ознака сказу), необхідно повідомити в місцеву установу ветеринарної медицини, лікувальну установу або установи санепідслужби.
Громадяни, спільними зусиллями не допустимо захворювання людей смертельною інфекцією!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Від музейних колекцій до архітектурних памʼяток: як ЄС допомагає рятувати культурну спадщину України
Партнерський матеріал
09:00
7 листопада
13:18
6 листопада
18:24
4 листопада
live comments feed...