• Головна
  • Музейний експонат: Свята плащаниця
16:00, 17 грудня 2020 р.

Музейний експонат: Свята плащаниця

Музейний експонат: Свята плащаниця

Відділ культури і туризму Конотопської міської ради на своїй фб-сторінці в рамках циклу краєзнавчих статей «Золоті фонди музею» розповідає про плащаницю із фондів Конотопського міського краєзнавчого музею.

В фондовій колекції Конотопського міського краєзнавчого музею ім.О.М.Лазаревського зберігається плащаниця ХІХ століття з Успенської церкви села Соснівка Конотопського району. Автор - невідомий. Матеріал: оксамит, полотно, шовк, шиття, гаптування, довжина - 163 см, ширина - 87 см, зі старих надходжень.

Плащаниця – це полотно з шовку або оксамиту з живописним або вишитим зображенням Сина Божого після зняття його з хреста.

На даній плащаниці зображено сцену «Оплакування». На потемнілому від часу тлі зображено святих, що схилили голови в оплакуванні Спасителя. Одяг Святих вигаптуваний металізованими нитками золотистого та срібного кольорів. За допомогою лінії художник-маляр окреслив мертве тіло Христа, відділяючи його від рівномірного білого тла, позбавленого тональної градації. По кутах зображення чотирьох євангелістів. Плащаниця окантована вигаптуваною витою гілкою винограду, що є найбільш уживаним елементом візерунку. Це є символом пожертви, принесеної Ісусом Христом. Всі постаті зображені у невимовній скорботі. Обрамлює сцену «Оплакування» напис з тропаря Великої суботи. Повний текст фрагмента тропаря звучить так: «БЛАГООБРАЗНИЙ ЙОСИП СО ДРЕВА СНЕМ ПРЕЧИСТОЕ ТІЛО ТВОЄ ПЛАЩАНИЦЕЮ ЧИСТОЮ ОБВИВ І БЛАГОУХАНЬМИ ВО ГРОБІ НОВІ ЗАКРИВ ПОЛОЖИВ НА ТРИДНЕВЕН ВОСКРЕС ГОСПОДЬ ПОДАЯ МІРОВІ ВЕЛІЮ МИЛОСТЬ».

Саме ця частина тропаря Великої Суботи характерна для плащаниць з різних місць України, в тому числі і нашого краю. Підкладка даної плащаниці з бавовняної тканини сірого кольору, пошкоджена, на якій частково зберігся напис від руки чорнилами: «куплена у фабриканта Сытова за…руб. серебряных, пожертвованных Боголюбовыми прихожанами с. Сосновки, из коих были главными жертвователями казак Филипп Демидко,…Александра Богданова … и др.»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#музей #плащаниця #Соснівка
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...