• Головна
  • «Є речі страшніші за коронавірус»: конотопський пульмонолог про хвороби легень
08:00, 8 липня 2020 р.

«Є речі страшніші за коронавірус»: конотопський пульмонолог про хвороби легень

«Є речі страшніші за коронавірус»: конотопський пульмонолог про хвороби легень

Сергій Хольмецький працює лікарем-пульмонологом у Конотопській центральній лікарні вже 26 років та знається на хворобах легенів. Він розповів Конотоп.City, які симптоми захворювань найчастіше ігнорують люди, коли необхідно терміново звернутись до пульмонолога, і до яких наслідків призводить коронавірус.

«Пульмон» — це легені

— Кардіолог займається серцем, дерматолог — шкірою, а сфера пульмонолога — легені. Просто запам’ятати: «пульмон» з латинської — легені. Лікар-пульмонолог діагностує та лікує хвороби бронхів та легень. Серед них — бронхіти, трахеїти, бронхіальна астма, хронічні запалення легень, пневмонія тощо.

Пульмонолог належить до вузькопрофільної ланки лікарів. Наша робота повністю комп'ютеризована. Через систему дані про хворого нам направляють сімейні лікарі і ми бачимо кількість пацієнтів, на котру годину, історію  хвороб. Також працюємо з тими, хто знаходиться на диспансерному обліку: раз на три місяці вони роблять аналіз крові, рентген грудної клітки тощо.

«Є речі страшніші за коронавірус»: конотопський пульмонолог про хвороби легень, фото-1

У нашій лікарні працюють кабінети бронхоскопії та спірографії. З 1994 року ми маємо можливість детально досліджувати бронхи, брати матеріали для аналізу та діставати сторонні предмети. Кабінет спірографії призначений для пацієнтів з хронічними хворобами. Там вивчають функції дихання — наскільки легені функціонують та насичуються киснем. 

«Коронавірус коронавірусом, але найбільші проблеми з туберкульозом»

— З початку карантину дещо була паніка серед пацієнтів. Кількість хворих в лікарні зменшилася, оскільки ті пацієнти, які йшли з метою профілактики, відкладали візити.  Були випадки хворих на коронавірус, але станом на червень у нашій лікарні таких немає. Є декілька хворих в залізничній лікарні, але хвороба протікає в легкій формі. 

Одним з неприємних наслідків як бактеріальної пневмонії, так і коронавірусної є пневмофіброз. Запалення організм здолав, а на його місці залишився рубець. Буває, з роками легеня регенерується, а буває лишається слід на все життя. Зокрема, коли був свинячий грип у 2009 році і наші реанімації були забиті, у хворих лишалися такі фібрози. 

Попри коронавірус, у нас є більші проблеми з туберкульозом. Багато хворих 25-30 років. Спочатку лікуються у кардіолога, невропатолога і врешті потрапляють до пульмонолога .

Коли виникають проблеми, туберкульоз – останнє, про що думають

Таких пацієнтів одразу направляємо в обласну лікарню, в обласний тубдиспансер та Київський інститут фтизіатрії і пульмонології. У них більш сучасна апаратура та більше можливостей для лікування. 

Також спостерігаємо загострення бронхіальної астми: спека, пил, цвітіння рослин. Разом з пацієнтом підбираємо йому лікування, підлаштовуємо його стиль життя та проводимо бесіди — чого не робити, що уникати. Проводимо профілактичні заходи, відеолекції про бронхіальну астму, пневмонію, туберкульоз та інші хвороби. 

«Важко піднятись на четвертий поверх — йдіть до пульмонолога»

— Буває, приходять на перший погляд міцні пацієнти сорока років і говорять: «Я не можу піднятися на четвертий поверх, я вже старий». Коли обстежуємо виявляється, що на спірограмі замість 100% його легені працюють на 30%. Таких хворих досить багато. 

«Є речі страшніші за коронавірус»: конотопський пульмонолог про хвороби легень, фото-2

Якщо при невеликому фізичному навантаженні маєте задишку — важко піднятися на четвертий поверх, переносити щось важке — варто негайно звернутися до лікаря. А якщо ще й температура 37,2-37,5, пітливість, слабкість —  може бути хронічне обструктивне захворювання легень, туберкульоз, рак, саркоїдоз тощо. 

Задишка також може бути симптомом бронхіальної астми. До мене приходять пацієнти по 25-30 років, які працюють в офісі. Скажімо, колеги захоплюються парфумами, а людина з астмою вдихає й отримує бронхоспазм. Таких пацієнтів відправляємо на повне обстеження. Підбираємо лікування та повертаємо пацієнтів до активного життя.

Я не знаю, як працює космічний корабель, тому його не ремонтую. Так і з медициною 

Не займайтеся самолікуванням та не доводьте все до запущеної стадії. Є задишка чи кашель — одразу йдіть до лікаря-пульмонолога. З кашлем звертаються частіше. А з задишкою знаходять причини не йти: списують на вік, тиск або ще щось. У мене є 87-річний пацієнт, який щороку їздить активно відпочивати в гори, до моря, тому вік — це не показник.

Кашель також може бути проявом різних хвороб. Скажімо, гострої респіраторної вірусної інфекції, ларингіту, трахеїту і так далі. Він є захисною реакцією організму. З цим симптом варто звертатися до сімейного лікаря або до пульмонолога. 

«Хто боротиметься з пневмонією чи коронавірусом за чотири тисячі гривень?»

— Спостерігаю, як багато фахівців лишають медицину. Ні для кого не секрет, які в нас низькі зарплати. З 30-річним досвідом — від 4 до 5 тисяч. Хто буде боротися з пневмонією чи коронавірусом за 4 тисячі гривень? Якби ми сказали цю суму лікарям з Італії, вони б запитали: «Це за годину?». Багато хто розрахувався через це.

Не хочеться залишати пацієнтів, з якими працюєш не один рік. Вони йдуть за порадою до тебе і ти бачиш позитивний результат своєї діяльності. Це мотивує

Коли почався карантин, у міністерствах заявляли, що лікарі потребують підтримки. Обіцяли фінансову допомогу спочатку в липні, потім — у вересні. Але обіцянки лишаються обіцянками. Страшно подумати, що буде з нового року: хто за кордон, а хто в армію.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#коронавірус #туберкульоз #легені
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...