• Головна
  • Сторінка в минуле: першу картину Малевич продав у Конотопі
16:00, 23 лютого 2018 р.

Сторінка в минуле: першу картину Малевич продав у Конотопі

Сторінка в минуле: першу картину Малевич продав у Конотопі

23 лютого 1879 року у Києві народився Казимир Северинович Малевич, автор "Чорного квадрату", видатний художник, ім'я якого нерозривно пов'язано з Конотопщиною.

До цієї дати на фейсбук-сторінці архівного відділу міськради опубліковано уривок з «Автобіографії художника», де йдеться про Конотоп.

Казимир Малевич розповідає так: «Мені було 16 років. Жив я тоді в Конотопі. О, славне місто Конотоп! Воно всеньке лисніло від сала. На базарах і біля станцій довгими рядовицями сиділи за столиками тітки, котрі називалися сальницями, від них пахло часником. На столиках було навалено купи найрізноманітнішого сала, вудженого і невудженого, із смачною шкіркою, лежали крильцями ковбаски, я ламав їх на шматки і їв, як їли на базарах люди. Я зростав серед цього українського сала і часнику в Конотопі…

Друга його характерна прикмета – непролазне болото, коли піде дощ, а в сухий час – неймовірна курява. Коли дядько їде дишляком, то здіймає таку куряву, що не видно ні коней, ні будинків.

Головна вулиця, як завше в таких містах, іменувалась Невським проспектом. Обабіч цього Невського проспекту було настелено дошки на випадок дощу. Коли чорнозем розкисне на аршин углиб, то люди парадують по цих дошках. На, власне, вулиці вилежувалися свині з поросятами, риючи носами землю або порпаючись у залишках помиїв, що з дворів виливалося на Невський проспект.

Тут було продано першу картину Малевича

Тут було продано першу картину Малевича

Я жив далеко від Невського проспекту у дуже гарненькому українському будиночку, оточеному садком...

Першою на полотні розміром аршин на три чверті була написана "Місячна ніч". Це був краєвид з річкою, камінням і прив'язаним човником. Відблиски місячного світла, як казали, були на картині мов живі...

Один з моїх товаришів мав комерційну жилку й запропонував мені виставити цей твір у крамниці паперових виробів на Невському, та я не погодився, соромився страшенно. В дивному стані перебував тоді я: можна сказати – соромився показувати свою працю, котру робив з великим задоволенням. Та якось він забрав без дозволу мою "Місячну ніч".

Крамаря вразило моє полотно. Він з задоволенням, як переказував мені приятель, взяв його і негайно виставив у вікні крамниці. Ходив і я дивитись свою першу виставку, але побоювався, щоб у мені не впізнали автора. Чиновники зупинялись, дивились, дивились...

Картина недовго простояла, її купили за п'ять карбованців. Ковбасу можна було їсти – по одному кільцю на день – цілий місяць.

Акції мої дуже піднялися, крамар просив принести удвічі більшу картину, щоб на ній був гай з буслами. Її також було продано".

Місце, де жила сім'я Малевичів в Конотопі досі невідоме. Але, судячи з місця роботи батька на залізниці, можна припустити найбільш ймовірну адресу в передмісті Конотопа - нинішнє селище КВРЗ на південь від залізничного вокзалу. Конотопський краєзнавець Володимир Борошнєв стверджує, що це перехрестя теперішніх вулиць Євгенії Бош та Професійної.

Сторінка в минуле: першу картину Малевич продав у Конотопі, фото-2

Нагадаємо, минулого року в Конотопі пройшов ювілейний 15-й пленер "Барви Малевича".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Малевич #Конотоп
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...