08:00, 22 серпня 2017 р.

Через 100 років Сумщина вимре?

В Україні катастрофічно зменшується населення. Судячи за даними минулого року, тільки Київ і дві області можуть похвалитися, що у них народилося громадян більше, ніж померло. «Вести» підрахували, що якщо так піде і далі, то через 95,5 років ми втратимо цілу Чернігівську область, а через 111 років не стане і Сумській області (див. інфографіку). Куди діваються українці?

Тільки за минулий рік ми недорахувалися 176 тисяч співгромадян. У Держстаті однією з основних причин називають перевищення кількості померлих над кількістю народжених. На місцях же крім цієї називають й інші причини скорочення своїх жителів. Наприклад, еміграція. «Ще 10 років тому в області було 1,5 млн населення, зараз трохи більше 1,2 млн. В основному люди виїжджають з економічних причин. Шукають кращого життя в Польщі і Чехії. З десяти виїхали троє залишаються жити в Європі. Люди повернуться, коли економіка налагодиться, з'являться нові робочі місця», — заспокоює Олександр Туник, спікер Черкаської ОДА (там через 126 років може не залишитися людей).

Читайте за темою:На Сумщині численність населення скоротилася на 5 тисяч чоловік

Валерій Дудко, політолог з Харкова (в області через 147 років може нікого не залишитися), говорить, що молоді жінки в їх регіоні навідріз відмовляються народжувати через погане матеріальне становище.

"Я сам проводив соціологічне дослідження, і молоді сім'ї повідомляли нам, що не готові мати дітей через низькі зарплаті. Зараз кажуть, що середня зарплата — 7,6 тис. грн, але для Харкова це казкова цифра, - каже Дудко. - Тому поки держава не займеться цими питаннями, населення буде зменшуватися. Також потрібно врахувати, що Харків — студентське, молодіжне місто. Але раніше у нас було багато студентів з Криму, з сходу, які тут навчалися, а потім залишалися, заводили сім'ї. Зараз їх немає або дуже мало. Та й кількість місць у вузах скоротилося, тому молоді в Харкові менше".

В Запорізькій області (там не залишиться жодного жителя вже через 139,5 років) не вірять, що можуть зникнути. «Ви хочете сказати, що тут нікого не буде? Такого бути не може», — здивувався спікер Запорізької ОДА Ліван Шишинашвілі. В Кіровоградській області (їм відведено 129 років) говорять, що їх населення скорочується через хвороби.

«В області причинами високої смертності є серцево-судинні захворювання та онкологія. Помирає більше чоловіків, хоча і народжується більше хлопчиків. Але жінки традиційно довше живуть. Ще один фактор — міграція, багато чоловіки виїжджають на заробітки. Адже регіон у нас аграрний, і підприємств практично немає», — сказала нам начальник відділу департаменту охорони здоров'я Кіровоградської ОДА Антоніна Кодрул.

Віра рятує

А от області — лідери по народжуваності пояснюють приріст населення релігією і великими сім'ями. Наприклад, Закарпаття в минулому році збільшилося на 601 людину. Багато хто думає, що це за рахунок циган, у яких дуже великі сім'ї. 

«Роми тут ні до чого. Насправді вони складають не більше 5% населення Закарпаття. Наша область завжди була в плюсі по населенню. Це давня традиція, вона тягнеться ще з радянських часів. Тут прийнято, що сім'ї повинні бути багатодітними, народжують по три-чотири дитини. Найчастіше це відбувається в самих бідних гірських районах, а також у селах, які складають більшу частину області. І ще причина в релігії. Є райони, де люди належать до нетрадиційної церкви, і в них заборонено переривати вагітність. Тому там також дуже багато багатодітних сімей», — говорить глава департаменту громадських комунікацій Закарпатської ОДА Ярослав Галас.

Демографи — оптимісти

Як би там не було, співвітчизники не зникнуть, заспокоїли нас демографи. Провідний співробітник Інституту демографії Павло Шевчук додає, що на повне зникнення населення в областях може вплинути тільки катастрофа.

«Люди все одно там будуть жити. Приміром, зараз у Рівненській і Чернігівській областях частка літнього населення висока, але йде природний процес, — каже Шевчук. — Поступово відсоток літніх людей зменшиться, їх стане не 50, а 30 відсотків. Старіння зупиниться, а молоді будуть народжувати. І навіть якщо народжуваність буде триматися на сучасному рівні і кількість людей буде скорочуватися, населення не зникне. Процес старіння населення буде продовжуватися до 2040-2050 років, зате ці найстаріші області швидше з нього вийдуть».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Сумщина #скороченнянаселення
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...