• Головна
  • Сьогодні 80-та роковина Великого терору. Конотопці відзначатимуть День пам'яті жертв політичних репресій
08:00, 21 травня 2017 р.

Сьогодні 80-та роковина Великого терору. Конотопці відзначатимуть День пам'яті жертв політичних репресій

Сьогодні 80-та роковина Великого терору. Конотопці відзначатимуть День пам'яті жертв політичних репресій

Сьогодні, 21 травня 2017 року о 10.00 біля стели «Борцям за незалежність України 1917-1960 років» в  районі «Колієпроводу» відбудеться мітинг у зв'язку з 80-ми роковинами Великого терору - масових політичних репресій 1937 - 1938 років. Влада міста закликає керівників підприємств, організацій та установ в цей день приспустити Державний Прапор України на будинках і спорудах. Усі небайдужі запрошуються долучитися до урочистого заходу.

Щороку в третю неділю травня по всій Україні проводяться заходи, присвячені пам’яті про Великий терор - масові політичні репресії 1937 - 1938 років.

Вели́кий теро́р — найменування доби в історії СРСР (1937–1938 роки), коли сталінські репресії було різко посилено та доведено до максимуму своєї інтенсивності. 

«Великий терор» отримав назву за книжкою Роберта Конквеста The Great Terror: Stalin's Purge of the Thirties (1968) «Великий терор: сталінські чистки 30-х років». За кордоном поширений термін «Велика чистка». Масовий терор тодішня влада країни вчиняла на всій території СРСР, а також у Монголії і Туві, на підставі «спущених на місця» Миколою Єжовим цифр «планових завдань» щодо виявлення та покарання так званих ворогів народу. Показовим стало стрімке зростання числа розстріляних: 1118 осіб в 1936 році і 353074 осіб в 1937. Вже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681692 смертних вироки.

У ході кампанії до ув'язнених якнайширше застосовувалися катування, вироки до розстрілу, що не підлягали оскарженню, виносилися найчастіше без будь-якого суду й негайно приводились у виконання.

Родичів репресованих репресували за сам лише факт споріднення з ними; діти репресованих, які залишилися без батьків, поміщувались у спеціальні «дитячі будинки для дітей ворогів народу».

Організатори Великого терору інсценували ряд показових процесів, найвідомішими з яких є Московські процеси проти представників еліт у політиці, війську, економіці, державному апараті, науці та культурі. Таємні «масові операції» з середини 1937 р., від яких постраждали так звані куркулі, «соціально шкідливі» та «соціально небезпечні елементи» та етнічні меншини, спричинили більшу частину жертв терору. Через три роки після смерті Сталіна, тогочасний Перший секретар ЦК КПРС Микита Хрущов у таємній промові на XX з'їзді партії 1956 р. торкнувся теми «політичних чисток» проти членів партії. Масові операції все одно лишалися державною таємницею. Лише після краху Радянського Союзу та відкриття доступу до таємних архівів стало можливо охопити розмах і глибину Великого терору.

Кількість жертв репресій, депортацій і голоду в Україні не піддається підрахунку. Це була приблизно третина українського народу. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #Великийтерор #масовірепресії #деньпам'яті
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...