Сьогодні 30 років аврії
12:21, 26 квітня 2016 р.

Дзвони Чорнобиля не стихають

Сьогодні 30 років аврії

Сьогодні виповнилося 30 років з часу аварії на Чорнобильській АЕС - найбільшої техногенно-екологічної катастрофи сучасності.

Цього дня у 1986 році о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, що спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу. Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5-ї години ранку. Проте в середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн - Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим - сьомим рівнем небезпеки.

Сумна історія

Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Лише 28 квітня в СРСР з'явилося  перше офіційне повідомлення.

У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець 80-их років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. Унаслідок цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.

Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора.

З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об'єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.

Сьогодення Чорнобилю

У 2004 році було проведено тендер на проектування і спорудження нового «саркофага» -  Нового безпечного конфайнмента. Його будівництво розпочалось у 2012 році. Планується, що основні роботи завершаться у 2017 році. За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065 році, розповідає Укрінформ.

Нині в Україні чисельність постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи становить понад 1,9 млн осіб (або 4,4 % населення), з них 210 тис. - ліквідатори аварії, 1 млн 751 тис осіб - потерпілі від аварії. На Сумщині проживає 13,5 тисяч громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з яких 7,3 тисячі  –  учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1,8 тисяч – інваліди, 2,2 тисячі – діти.

Що робиться для чорнобильців на Сумщині

Як зазначив голова Сумської обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» Григорій Демченко, в області напрацьовані напрямки співпраці з облдерж адміністрацією щодо виконання найважливіших чорнобильських програм в частині соціального захисту громадян, урегулювання питань щодо недопущення обмеження конституційних прав постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Першочерговим завданням влади залишається вирішення питань медичного забезпечення чорнобильців, організації санаторно-курортного лікування, поліпшення житлових умов громадян.

 Цьогоріч для забезпечення їх пільгами та компенсаціями з державного бюджету спрямовано 26,2 млн.грн. За бюджетною програмою «Пільги на медичне обслуговування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з обласного бюджету виділено кошти в сумі 2 млн. грн, що розподілені місцевим бюджетам пропорційно чисельності постраждалих осіб, які мають право на пільги.

З початку 2016 року в Сумському обласному спеціалізованому диспансері радіаційного захисту населення проліковано 932 постраждалих.

Заходи до роковин Чорнобильської катастрофи

Сьогодні на території зони відчуження і промислового майданчика Чорнобильської АЕС плануються заходи до цієї трагічної дати. Зокрема, очікується участь Президента України, керівництва держави, керівництва ЄБРР, представників країн-донорів рахунку ядерної безпеки та Чорнобильського фонду «Укриття».

В Сумській області теж заплановано широкий спектр заходів з вшанування загиблих та померлих внаслідок Чорнобильської катастрофи, концертів-реквіємів, виставок, уроків пам’яті, пов’язаних із 30-ю річницею трагедії на ЧАЕС.

У Конотопі  з цього приводу пройшла хода від будівлі виконкому (пл.Миру, 8) до пам’ятного знаку потерпілим в наслідок аварії на ЧАЄС (що на площі Червоної Калини). Також відбулася урочиста церемонія з покладанням квітів до пам’ятного знаку потерпілим внаслідок аварії на ЧАЄС, мітинг-реквієм та поминальний обід.

22 квітня у великій виставковій залі Конотопського міського краєзнавчого музею ім.О.М.Лазаревського відбулась зустріч-пам’ять «Чорнобиль – це подвиг і безсилля, це пам’ять і нестримний біль», приурочена до 30-ї річниці з дня Чорнобильської трагедії. На захід завітали учні та вчителі загальноосвітньої школи №5, працівники музею розповіли про найбільшу техногенну катастрофу в історії людства, про її причини та наслідки. 

Присутні переглянули відеофільм «Аварія на ЧАЕС. Погляд через роки», створений міською телерадіокомпанією «Контакт» та ознайомились зі спогадами наших земляків – ліквідаторів Чорнобильської аварії. Це люди різних професій, різного віку Біда їх об’єднала, і в їхньому життєвому паспорті значиться прописка «чорнобилець».

Про те, яким життям живе Чорнобиль сьогодні, присутнім розповіли документальні кадри фільму «Чорнобильська зона».

Наприкінці зустрічі учні мали змогу переглянути міні-виставку із фондів музею «Зірка на ім’я Полин».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Конотоп #річниця Чорнобильської катастрофи
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...