Безоплатна правова допомога - юридичний захист для кожного українця

У статті 59 Конституції України зазначено: «Кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно». Але довгий час українці не мали реальної можливості повною мірою скористатися своїм правом на правову допомогу. Особливо мова йде про малозабезпечених людей, тих, у кого немає коштів заплатити за послуги адвокатів.

Ситуація почала поліпшуватися з 2013 року, коли в Україні запрацювали Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. З того часу система надання безоплатної правової допомоги розвивається, триває і реформування Міністерства юстиції України. Що це означає для жителів Конотопа  ми говоримо із директором Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Сумській області Оленою Демченко.

- Олено Миколаївно, розкажіть будь-ласка нашим читачам, що таке безоплатна правова допомога, хто і як її може отримати?

- Право кожного українця на правову допомогу закріплене Конституцією. В свою чергу Закон України «Про безоплатну правову допомогу» визначає, що право на безоплатну первинну  правову  допомогу, тобто консультації, роз’яснення законодавства тощо, мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.

Вторинна правова допомога включає такі види послуг: захист, представництво інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складення документів процесуального характеру.

Право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з цим Законом та іншими законами України мають особи, середньомісячний сукупний дохід їхньої сім'ї нижчий суми прожиткового  мінімуму.

Також на всі види правових послуг мають право діти-сироти, діти,  позбавлені батьківського піклування, діти, які  перебувають  у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Право на безоплатну вторинну правову допомогу стосовно питань, пов'язаних соціальним захистом, мають ветерани  війни  та особи,  на яких поширюється дія Закону «Про  статус  ветеранів  війни,  гарантії  їх  соціального захисту», люди,  які  мають  особливі  заслуги перед Батьківщиною,  особи,  які належать до  числа  жертв нацистських переслідувань.

Особи,   щодо  яких  суд  розглядає  справу  про  надання психіатричної  допомоги  в  примусовому  порядку, чи  про обмеження цивільної дієздатності,  визнання  особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності   мають право на безоплатні правові послуги протягом розгляду справи в суді.

Особи,  до яких застосовано адміністративне затримання та адміністративний арешт, а також ті, хто  відповідно до   положень  кримінального процесуального  законодавства вважаються затриманими, а також особи,  стосовно  яких  обрано запобіжний захід у вигляді тримання  під вартою мають право отримати адвоката, послуги якого оплатить держава. Так само як і особи, у кримінальних провадженнях  стосовно  яких захисник  залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення  окремої процесуальної дії, а також особи, засуджені до покарання  у  вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні  військовослужбовців  або обмеження волі.

Особи,  на  яких  поширюється  дія  Закону  України  «Про біженців  та  осіб,  які  потребують  додаткового  або тимчасового захисту»  мають право на всі види правових послуг до моменту прийняття рішення про надання статусу біженця та у разі, якщо особа оскаржує рішення щодо статусу біженця.

Особи,   реабілітовані   відповідно   до    законодавства України мають право на безоплатну вторинну правову допомогу стосовно  питань,  пов'язаних  з реабілітацією.

- Як бачимо, досить багато людей мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Куди ж звертатися, щоб її отримати?

- Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які забезпечують адвокатський захист в кримінальних справах, працюють з 2013 року. В Сумській області один такий центр знаходиться в місті Суми по вул. Першотравнева, 29. Якщо людині потрібна допомога в цивільних та адміністративних справах, вона може звернутися до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які розпочали роботу з 1 липня 2015 року. В Сумській області діє чотири місцевих центри: в Сумах, Конотопі, Охтирці та Шостці. До-речі, місто Конотоп  належить до території обслуговування Конотопського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: м. Конотоп, вул. Бр. Лузанів, 43. Якщо є потреба уточнити якісь питання, звертайтесь за телефоном 05447 6 -23-47

Вже з 1 липня 2016 року в Україні буде відкрито понад 400 бюро правової допомоги. В тому числі функції бюро в Конотопі буде виконувати Конотопський місцевий центр з надання безоплатної  вторинної правової допомоги.  Таким чином, якісна правова допомога стане ближчою для людей.

- А хто працюватиме в бюро?

- З 4 квітня триває конкурс з відбору кандидатів на посади начальників та заступників начальників бюро правової допомоги. Конкурс оголошено наказом Координаційного центру №25 від 31.03.2016 «Про проведення конкурсу з відбору кандидатів на посади керівників бюро правової допомоги». Зважаючи на те, що у бюро правової допомоги працюватимуть не бюрократи, а юристи, вимоги до претендентів відповідні: вища юридична освіта не нижче бакалаврського рівня, вільне володіння українською мовою. Також, зважаючи на те, що в бюро будуть точки доступу до електронних сервісів Мін’юсту, претенденти повинні мати рівень досвідченого користувача персонального комп’ютера. Перевагою є досвід волонтерської діяльності, участі у роботі громадських організацій чи ініціативних груп. Як бачите, це вакансії для професійних, активних людей, які мають аналітичне мислення, можуть швидко орієнтуватися в ситуації та шукати необхідну інформацію, вміють ефективно комунікувати з людьми.

Сам конкурс проходить в три етапи. Перший триває до 18 години 4 травня. Саме до цього часу претенденти мають заповнити заявку на веб-сайті www.legalaid-jobs.in.ua. Надіслані в інший спосіб чи після 18-ої години заявки не розглядаються.

На другому етапі потрібно пройти дистанційне навчання «Вступ до системи надання безоплатної правової допомоги». Навчання завершується до 00 годин 00 хвилин 16 травня 2016 року. При цьому, зареєструватися на курсі дистанційного навчання зможуть ті претенденти, які отримають запрошення Координаційного центру з надання правової допомоги, надіслане на адресу електронної пошти, вказану в заявці.

Третій етап – співбесіда з тими, хто успішно пройшов навчання. У Сумській області співбесіди будуть проходити у нашому Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Обрані претенденти про час та місце співбесіди будуть повідомлені листом на електронну скриньку.

- А які саме послуги будуть надавати бюро правової допомоги?

- Як я вже казала раніше, бюро правової допомоги – це місце, де кожен зможе скористатись електронними сервісами Міністерства юстиції України та отримати фахову безоплатну первинну правову допомогу - правову інформацію та консультації. Місія бюро: посилення правової спроможності територіальних громад. Їх функції наступні: активне правопросвітництво на рівні кожної територіальної громади, точка доступу до електронних сервісів Мін’юсту, а в перспективі – до всіх державних електронних сервісів, надання юридичних консультацій, прийом звернень щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги і навіть безпосереднє здійснення представництва інтересів клієнта в суді. Тобто це компактний підрозділ, максимально корисний для людей та із мінімумом бюрократичних процедур.

Наразі, попередньо планується, що в Конотопі функції бюро правової допомоги виконуватиме Конотопський місцевий центр з надання вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: м. Конотоп, вул. Бр. Лузанів, 43. Тут буде кілька комп’ютерів, під’єднаних до мережі інтернет, з відповідним програмним забезпеченням, через які будь-яка людина зможе самостійно, або за допомогою працівника бюро, скористатись електронними послугами Мін’юсту.

Це наступний логічний етап децентралізації послуг Міністерства юстиції України з можливістю отримати всі послуги в режимі он-лайн. Більше того, це розширення доступу людей до якісної правової допомоги. 

Конотоп юридическая помощь бесплатно
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Виконуються роботи по облаштуванню нового асфальтного покриття на вулиці Ніжинській в Конотопі. Сьогодні там мають повністю покласти нижній шар асфальту, - розповів міський голова Артем Семеніхін. Він також пообіцяв, що всі обіцяні свободівцями ремонтні роботи, будуть продовжуватися не лише на вулиці Ніжинській, а й на проспекті Миру, вулиці Успенсько-Троїцькій та інших локаціях.
Культура
З метою популяризації здорового та активного способу життя серед молоді міста з 26 жовтня по 11 листопада 2020 року відбудеться прийом заявок (відео) на участь у фестивалі вуличних видів спорту в онлайн форматі. Про це повідомляє відділ культури міськради. Для участі в даному заході необхідно на електронну адресу відділу міської ради у справах молоді та спорту ([email protected]) надіслати відеозйомки з різними трюками на БМХ велосипедах (оцінюватиметься д...
Екологія
За минулу добу Covid-19 підтвердили у 205 осіб (Суми – 154, Конотоп – 1, Ромни – 3, Охтирка – 1, Білопільський р-н – 2, Буринський р-н – 5, Кролевецький р-н – 7, Лебединський р-н – 1, Сумський р-н – 27, Тростянецький р-н – 1). За весь час пандемії на Сумщині було зафіксовано 162 летальних випадки, з них 9 – за минулу добу (Суми – 5, Конотоп – 1, Охтирка – 1, Сумський р-н – 2). Наразі від Covid-19 в Сумській області одужало 3348 осіб, з них за минулу добу...
Політика
У селі Соснівка, що на Конотопщині, 25 жовтня була організована і працювала самостійно створена нелегальна виборча дільниця. Працівники поліції в рамках відкритого кримінального провадження встановлюють організаторів дільниці -"двійника" та інші обставини цієї справи. Про це повідомляє відділ комунікації поліції Сумщини. Як встановили слідчі, частина місцевих жителів не були згодні на приєднання їх села до Попівської об'єднаної територіальної громади, і ви...
Спорт
Конотопські спортсмени 24 жовтня приймали команду ДЮСШ "Бердичів" (Бердичів) і переможно зіграли 2 матчі. Наші спортсмени 2004-2005 р.н. (U17) обіграли команду суперників з рахунком 2:0. Голи забили: Проскурня Денис (1), Іванченко Ростислав (1). Юнаки 2006-2007р.н. (U15) перемогли з рахунком 5:0. Голи забили: Грищенко Олександр(1), Федчун Дмитро (1), Волкогон Данііл (3).
Політика
Свободівська команда отримала переконливу перемогу на виборах до конотопської міської ради, набрала багато голосів до районної та обласної ради. Про це на своїй фб-сторінці розповів діючий мер Конотопа Артем Семеніхін. "Ми дякуємо Вам, і ми Вас не підведемо. Від нашої команди, на відміну від тих, хто був до цього у міській раді, буде лише конструктив. Ми будемо лобіювати виключно інтереси нашого міста, будемо робити все для того, щоб воно розвивалося. Ми з...
Культура
Відділом міської ради у справах молоді та спорту було ініційовано та організовано конкурс «Популяризація гри на автентичних, народних інструментах». З метою запобігання поширенню COVID-19 творче змагання проходило дистанційно – журі оцінювало вміння учасників по надісланим відеозаписам. Переможцями стали: за зайняте 1 місце у номінації «Соло» – Нікіта Любота, Давід Прокопенко; за зайняте 2 місце у номінації «Соло» – Софія Заєць, Дмитро Ярохно, Карина Фесюн...
Суспільство
На проспекті Миру ідуть роботи з ремонту трамвайних переїздів. Про це у відеозверненні на своїй фб-сторінці розповів міський голова Артем Семеніхін. "Наша команда продовжує працювати в місті і виконувати взяті на себе зобов'язання. Сьогодні надвечір буде офіційна заява від всієї нашої команди. Ми не здаємося і все тільки починається", - пообіцяв мер Конотопа.
Політика
В Україні 25 жовтня відбулися місцеві вибори. Журналісти ASPI news розібрались, коли й за якої умови пройде другий тур місцевих виборів в країні. Варто зазначити, що приблизна дата проведення другого туру виборів мерів у містах України – 15 листопада. Головною умовою для проведення додаткових виборів стане ситуація, коли ніхто з кандидатів не набере понад 50%, підтримки виборців 25 жовтня, а також наявність у місті понад  75 тисяч виборців, розповіли у пре...