• Головна
  • Конотопським споживачам не варто чекати безкоштовних лічильників газу?
07:42, 15 квітня 2016 р.

Конотопським споживачам не варто чекати безкоштовних лічильників газу?

За даними Нафтогазу України, станом на 1 березня 2016 року в Україні газифіковано 13 млн. квартир і приватних будинків.

Щоб оснастити всіх українських споживачів безкоштовними лічильниками газу до 2018 року, необхідно встановити 3,5 млн лічильників. З огляду на середню вартість установки лічильника в 2,5 тис. грн, на це протягом 2016-2017 років необхідно витратити 8,7 млрд. грн. Однак НКРЕКУ для всіх операторів газорозподільних мереж на встановлення безкоштовних лічильників газу для побутових споживачів по всій країні на цей рік виділила аж 434 млн грн.

Рішення уряду про встановлення норм споживання газу для споживачів без лічильників нагадують гойдалки – то Кабмін їх знижує вдвічі, то суди всіх інстанцій повертають норми на колишній рівень, потім уряд свої ж норми збільшує в півтора рази. Все це дає привід споживачам не сподіватися на прийняття справедливих і обґрунтованих рішень, а встановити лічильники газу і платити тільки за те, що спожили. Начебто тут все продумано державою – з 2012 року діє Закон "Про комерційний облік газу", згідно з яким до 2018 року всі споживачі повинні бути забезпечені лічильниками газу. І оператори газорозподільних мереж (оператори ГРМ) встановлюють "безкоштовні" для споживача лічильники. Однак безкоштовного нічого не буває і хтось повинен платити за встановлення цих лічильників. Можливо, ви не замислювалися, але платимо за них ми з вами, всі споживачі газу – гроші на установку лічильників закладені в тарифі на розподіл газу.

Як йде процес встановлення лічильників

За даними Нафтогазу України, станом на 1 березня 2016 року в Україні газифіковано 13 млн квартир і приватних будинків без урахування даних по АР Крим та м. Севастополь. З них лічильниками газу обладнані 9,5 млн домогосподарств, або 72,6% побутових споживачів. Зараз оснащення житлового фонду лічильниками газу здійснюється відповідно до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", згідно з яким всі споживачі газу повинні бути оснащені лічильниками до 1 січня 2018 року. Передбачається, що оснащення лічильниками може відбуватися за рахунок коштів операторів газорозподільних мереж (оператори ГРМ), за власні кошти споживача або "з інших джерел". Кошти на ці цілі у операторів ГРМ закладаються при формуванні тарифів і розподіляються відповідно до рішень НКРЕКУ.

Динаміка оснащення житла лічильниками газу

Конотопським споживачам не варто чекати безкоштовних лічильників газу? (фото) - фото 1

Конотопським споживачам не варто чекати безкоштовних лічильників газу? (фото) - фото 1

В останні місяці відбулося деяке пожвавлення в установці лічильників. Наприклад, за лютий 2016 року в житловому фонді України оператори встановили близько 22,1 тис. лічильників газу, що на 8 тис. лічильників (57%) більше, ніж в січні 2016 року. У порівнянні з лютим 2015 року кількість встановлених лічильників збільшилася на 1,3 тис. одиниць (6,1%). Зміна кількості домогосподарств, оснащених лічильниками газу, відбувається, в основному, за рахунок установки нових приладів обліку газу.

Чому так повільно

Виходячи, з загальних витрат на установку лічильників газу, які ще і скоротилися за рішенням НКРЕКУ в порівнянні з минулим роком більш ніж на 200 млн грн. і на цей рік припадає лише 434,2 млн грн, встановлення лічильників може тривати десятиліттями. Адже за рахунок коштів, виділених НКРЕКУ на цей рік, можна забезпечити установку тільки 173 тис. лічильників по всій Україні.

Тому розрахунки показують, що споживачам не варто очікувати забезпечення безкоштовними індивідуальними лічильниками газу, адже для встановлення 3,5 млн індивідуальних лічильників при середній вартості установки одного в 2,5 тис. грн. необхідно більше 8,7 млрд грн. Щоб знайти такі кошти, НКРЕКУ треба було або втричі збільшити існуючі тарифи на розподіл газу, що політично неприйнятно, або знайти інший спосіб вирішення проблеми. Щоб хоч якось поліпшити загальну картину і зменшити соціальне напруження, НКРЕКУ було запропоновано встановлення будинкових лічильників, витрати на облаштування яких поменше. Однак поки програма установки таких лічильників не запрацювала в повній мірі, а споживачі деяких областей вже почали влаштовувати акції протесту, вимагаючи безкоштовних індивідуальних лічильників.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Конотоп #счетчик газа #установить бесплатно
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...