• Головна
  • Без щеплення не можна до школи та в садочок?
08:00, 21 лютого 2016 р.

Без щеплення не можна до школи та в садочок?

Робити щеплення дитині чи ні, батьки мають вирішувати самі. Проблема може виникнути, коли час йти до школи чи в садок.

Довгі роки панувала думка, що щеплення, безумовно, необхідна процедура абсолютно для всіх дітей. Проте останнім часом з'явилася альтернативна точка зору. Багато батьків роблять щеплення за індивідуальним графіком, не дотримуючись певних жорстких термінів, які встановлюються національним календарем щеплень.

Чи можна ходити в дитячий заклад без шеплень?

За законом, сім'я має право самостійно вирішувати, щеплена дитина, чи ні. Всі діти мать рівні права. На практиці ж буває, що батьки неприщеплених дітей не можуть влаштувати малюка в ДНЗ, причому навіть якщо дитині не робили щеплення строго за медичними показаннями. 
Чи то лікар не підписує медичну карту для дитсадка, чи ту ж карту без щеплень не приймає завідуюча дитсадком, або ж коли ви повідомляєте, що дитина не щеплена, в садку несподівано закінчуються місця.

Чому взагалі виникають такі складнощі?

Вважається, що загрозу несуть як нещеплені, так і ті дітлахи, які зробили щеплення. Така собі "палиця о двох кінцях". Існує ймовірність, що деякий час після зробленого щеплення привиті діти несуть загрозу для непривитих. В той же час нещеплені малюки - джерело небезпечних хвороб для інших. 

Треба взяти до уваги і той факт, що за «прищепний охоплення населення» та виконання плану щеплень дільничний лікар отримує премію. Тому деякі (далеко не всі!) медичні працівники застосовують просто-напросто шантаж: «Не зробите щеплення - не потрапите в садок». Так і в садку від завідуючої ви можете почути щось подібне. Майте на увазі: це незаконно.

Що насправді законно

Коли батьки дитини відмовляються від щеплення, зокрема від крапель поліомеліту, крім стандартного бланку відмови їм дають на підпис ось таку довідку:

Без щеплення не можна до школи та в садочок?, фото-1

Члени спілки "Матусі Конотопщини" звернулися до юристів Конотопського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги з проханням роз'яснити, чи мають юридичну силу та правомірність подібні "інформаційні довідки".

Що відповіли юристи

Щодо проведення або відмови щеплення: є НАКАЗ Міністерства охорони здоров'я від 11.08.2014 № 551 "Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні", відповідно до п. 8. якого:

  •  для своєчасногопроведення профілактичних щеплень лікар, фельдшер, молодший спеціаліст з медичною освітою в усній або письмовій формі запрошують до Закладу охорони здоров'я осіб, які підлягають щепленню (при щепленні неповнолітніх запрошують також батьків або інших законних представників, що їх замінюють), у день, визначений для проведення щеплень;
  • у дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладах заздалегідь інформують батьків або осіб, що їх замінюють, про проведення імунізації дітей, які підлягають профілактичному щепленню.

Відповідно до п. 9. Медичний огляд перед щепленням є обов’язковим. 
При виявленні негативних змін у стані здоров’я особи призначається додаткове медичне обстеження згідно з чинними протоколами надання медичної допомоги особам відповідно до медичних показань.

Медичні огляди дітей перед щепленням у ЗОЗ проводяться у присутності батьків, або опікунів, піклувальників, або інших законних представників безпосередньо у день щеплення. У разі проведення щеплень у дошкільних закладах або загальноосвітніх навчальних закладах медичні огляди проводяться у присутності медичного працівника ЗОЗ.

Обов’язковою умовою для проведення медичних оглядів дітей у ЗОЗ є дотримання температурного режиму у приміщенні не нижче 20 °C та достатнє освітлення. 

Інших додаткових письмових зобов'язань, попереджень або розписок законодавством не передбачено.

Хоча один із законів України й забороняє нещепленим дітям відвідувати дитячі установи: 

З А К О Н   У К Р А Ї Н И "Про захист населення від інфекційних хвороб", стаття 15:

  • Прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. 
  • Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з  календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється; 

Однак ряд інших законів (і в першу чергу Конституція, яка має найвищу юридичну силу - ст.8) установлює безумовне право на освіту длякожної дитини:

Конституція України:

  • Ст.53 Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою.

Рішення Конституційного Суду України вiд 04.03.2004 № 5-рп/2004:

  • доступність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту ... означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права;

Закон України „Про охорону дитинства":

  • Ст.19 Кожна дитина має право на освіту.

Закон України „Про загальну середню освіту":

  • Ст.2 ...забезпечення права громадян на доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти;
  • Ст.6 ...громадянам України незалежно від ...переконань... або інших ознак забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти ...

Закон України „Про дошкільну освіту":

  • Ст.2 ... забезпечення права дитини на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти;
  • Ст.6 ... доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти...

Закон України „Про освіту":

  • Ст.3 Громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах незалежно від ... світоглядних переконань...стану здоров'я та інших обставин.
  • Ст.6 Основними принципами освіти в Україні є: доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою;

Перший Протокол до Конвенції про захист прав і основних свобод людини:

  • Ст.2 Нікому не може бути відмовлено в праві на освіту.

Конвенція про права дитини:

  • Ст.28 1. Держави-учасниці визнають право дитини на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей вони, зокрема: ...а) вводять безплатну й обов'язкову початкову освіту.

Загальна декларація прав людини:

  • Ст.26 1. Кожна людина має право на освіту. Початкова освіта повинна бути обов'язковою.

Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права:

  • Ст.13 1. Держави, які беруть участь у цьому Пакті, визнають право кожної людини на освіту.
    2.а) початкова освіта повинна бути обов'язкова;
    b) середня освіта повинна бути відкрита і зроблена доступною для всіх шляхом вжиття всіх необхідних заходів.

Конвенція про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти:

  • Ст.1 1. ... вираження "дискримінація" охоплює всяке розходження, виключення, обмеження або перевагу за ознакою ... переконань ... яке має на меті або наслідком знищення або порушення рівності відношення в галузі освіти, і зокрема:
    а. Закриття для будь-якої особи або групи осіб доступу до освіти будь якого ступеню або типу.

Крім того, ряд законів захищає громадян України від дискримінації, пов'язаної з переконаннями або станом здоров'я.

У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його. 

За Сімейним кодексом України, ст.150, п.2. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. В зв'язку з чим тільки батьки приймають рішення про проведення щеплення або відмову від нього та несуть потім повну відповідальність за здоров'я своєї дитини.

матуся

матуся

Отже, план планом, а закон є закон. І по ньому ви маєте повне право не робити дитині щеплення. Саме ви несете відповідальність за стан його здоров'я, тому подумайте про наслідки. Батьківська інтуїція стане вам добрим порадником у подібних питаннях. Головне тут - індивідуальний підхід до дитини.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#прививки #школа #садик #закон
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...