09:29, 21 січня 2016 р.
Доброчинність чи шахрайство? Як ставитися до прохання про допомогу у соцмережах?
Мабуть чи не щодня у соціальних мережах можна побачити оголошення на кшталт: "Сталося лихо, людині терміново потрібна допомога!" Допомагати чи ні? І справа не в тім, чи чуйне у вас серце. На жаль, на загальному фоні з'являється багато зловживань.
7 найпоширеніших ознак шахрайського збору грошей:
1. Реквізити. Якщно гроші пропонується відправити не на банківський рахунок безпосередньо одержувача допомоги або його законного представника, а на електронні гаманці чи мобільний телефон - це привід задуматися.
Безіменний платіжний інструмент - це невідомий вам одержувач і, як наслідок, категорична неможливість проконтролювати подальшу долю ваших кровних.
2. Призначення платежу. Багато платіжних систем і всі без винятку банки використовують в реквізитах поле: "Призначення платежу". Правильне призначення платежу має чітко і недвозначно визначати цілі, на які цей платіж необхідно направити, наприклад: "На лікування Тані Петренко від лейкемії" або "На таку-то програму". Інакше одержувач грошей запросто може використати їх не на зазначену в зборі мету, а, наприклад, на покупку собі нового гаджета, і ви нічого не зможете з цим вдіяти - за законом він буде правий.
3. Відсутність звіту про збори. Найпростіший спосіб вкрасти благодійні гроші - нікому не розповісти, скільки ти їх насправді зібрав. Саме в цьому і полягає основна проблема складальників-фізосіб: фонд зобов'язаний публікувати звіти про надходження, фізична особа - ні. Якщо збирач, волонтерська група або фонд не викладають у відкритих джерелах відомості про те, які кошти, на які цілі, коли і від кого були отримані - це вірна ознака або шахраїв, або дилетантів. І ще невідомо, що гірше.
4. Відсутність звіту про витрати. Тут, думаю, все зрозуміло. Витрати необхідно перевіряти, практично всі ціни на всі товари і послуги доступні до ознайомлення у гуглі. Немає звітів, або в звіті фігурують свідомо завищені цифри - діагноз очевидний.
5. Неадекватна реакція на "незручні питання". Якщо ви запитали про звітність, і на вас синхронно напали з коментарями типу "як вам не соромно", "ви черства, безсердечна скотина", "навіщо ви прийшли сюди поливати добрих людей брудом" та інше - біжіть бігом.
6. Відмова від допомоги в негрошовому вигляді там, де вона можлива.
Якщо люди збирають, скажімо, гроші для багатодітної родини, що залишилася без майна, але приймають тільки гроші, відмовляючись від одягу, побутової техніки тощо - це, швидше за все, шахраї. Якщо люди збирають гроші на лікування, але не готові погодитися на оплату безпосередньо в клініку, в обхід рахунків збирачів - це, швидше за все, теж шахраї. Грубо кажучи, коли у вас просять грошей на хліб, запропонуйте хліб, а не гроші, і все відразу ж стане зрозуміло.
7. Відсутність можливості вивчити проблему особисто, на місці. Якщо ви хочете особисто переконатись в існуючій проблемі, але на іншому кінці слухавки завжди "поза зоною", або безглузді відмазки на кшталт "ми зараз на лікуванні, потім на реабілітації, потім терміново відїжджаємо" - це привід насторожитись.
Якщо людина ухиляється від особистого контакту і наочної демонстрації проблеми особисто вам, своєму потенційному (не побоюся цього слова) рятівникові, про мотиви його діяльності варто задуматися.
Наостанок: наявність хоча б однієї або навіть усіх цих ознак необов'язково говорить нам про те, що конкретно дані збори коштів є шахрайськими. Але вони однозначно непрозорі та непідконтрольні, і які з цих ознакви зробите висновок - ваша особиста справа.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
У Кам’янському продають легендарний завод: які потужності має
Новини компаній
17:00
Вчора
13:05
Вчора
12:29
2 жовтня
ТОП новини
live comments feed...