• Головна
  • Конотоп. Вулицями рідного міста. Рєпіна та Рибалка
Книга О. Евтушенка
09:00, 21 листопада 2015 р.

Конотоп. Вулицями рідного міста. Рєпіна та Рибалка

Книга О. Евтушенка

Продовжуємо публікувати повну версію книги Олександра Євтушенка "Вулицями рідного міста. Довідник з історії вулиць міста Конотопа". Сьогодні ми познайомимо вас з історією походження назви вулиць Рєпіна та Рибалка.

РЄПІНА вул.
Вулиця названа на честь Іллі Юхимовича Рєпіна (24.07.1844 р., м. Чугуїв, нині Харківської обл. – 29.09.1930 р., Куоккала, нині смт Рєпіно Ленінградської обл.). Видатний живописець кінця ХІХ – першої чверті ХХ ст., педагог, академік Петербурзької АМ (1876 р.).
У 1880 р. подорожував Україною, збираючи матеріал для картини "Запорожці пишуть листа турецькому султану" (1880–1891 рр.), вивчав історію, культуру, побут українського народу. Створив кілька портретів генерала М. І. Драгомирова, а також втілив його риси на полотні
"Запорожці..." в образі кошового отамана Івана Сірка (1889 р.) Широко відомий створений Рєпіним портрет дочки Драгомирова – Софії Михайлівни. (Російський музей, С.-Петербург). За деякими відомостями, І. Ю. Репін відвідував М. І. Драгомирова в місті Конотопі. 


РИБАЛКА вул. (з 29.09.1954 р.).
Вулиця названа на честь Павла Семеновича Рибалка (04.11.1894 р., с. Малий Вистороп, нині Лебединського району Сумської обл. – 1948 р., м. Москва). Двічі Герой Радянського Союзу (17.11.1943 р. та 06.04.1945 р.), маршал бронетанкових військ (1945 р.).

Протягом 1914–1916 р. – у діючій армії. Був поранений і контужений. Після закінчення громадянської війни служив у Червоній Армії. Закінчив Військову академію ім. М. В. Фрунзе (1934 р.). Із 1940 р. – на викладацькій роботі.

На початку Великої Вітчизняної війни – генерал-майор. У роки війни – командуючий 5-ю танковою армією, 3-ю гвардійською танковою армією. Війська під його командуванням брали участь у Харківській наступальній операції (1943 р.), у Курській битві (1943 р.), Київській наступальній, Житомирсько-Бердичівській, Львівсько-Сандомирській, Берлінській, Празькій
операціях. 1947 р. – командуючий бронетанковими і механізованими військами Радянської Армії. Похований на Новодівичому кладовищі в Москві.

У с. Малий Вистороп встановлено бронзовий бюст, у Празі – пам’ятник П. С. Рибалку. Його ім’ям названо одну з вулиць м. Суми. 

До цього ЯРКІВСЬКОЇ 1 -й пров. вул. (до 1954 р.). 

До цього ЧЕРВ’ЯКІВ пров. (вул. – ?) (1920-ті – 1954 р.). Уперше згадується 28.06.1929 р. 4
Назва походить від прізвища (прізвиська) Черв’як, носії якого були першими, а згодом, можливо, і найчисленнішими поселенцями на території майбутньої вулиці серед представників інших родин, що заселяли дану місцевість.
Черв’як – хвороба (червить – хворіти): "Так она червила-червила и померла".


РИБАЛКА 1 -го район, 2-й, 3-й пров. вул. (з 29.09.1954 р.).

До цього РИКОВЩИНА вул. (XVIII – першої половини ХХ ст.). Перша згадка в 1782 р. 
Назва вулиці може походити від слова роковщина – зерно, яке віддавали в данину попу; частина поля, засіяна зерном, зібраний врожай із якої віддавали попу: "На пасху поп снова роковщину собирал".

(Продовження читайте завтра. В наступній публікації ми познайомимо вас з історією та з  походженням назви вулиць Родимцева та Робітничо-Селянська. З початком книги можна ознайомитись тут).

Редакція сайту міста Конотопа 05447.com.ua висловлює подяку Олександру Євтушенку за надання ексклюзивного дозволу на друкування матеріалів книги "Вулицями рідного міста. Довідник з історії міста Конотопа". Всі права захищені. Повне або часткове копіювання матеріалів заборонено, будь яке використання узгоджувати з авторами. При узгодженому використанні матеріалів посилання на ресурс обов'язкове. 

Читайте також: Доцільність перейменування деяких вулиць Конотопа (обговорення)

Вам також буде цікава спецтема "Міркуємо разом. Назви вулиць нашого міста".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Конотоп #історія #назви вулиць
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...