Далеко не завжди є можливість відвести каналізаційні стоки від будинку відразу в центральну систему або безпосередньо на станцію очищення або на біологічний фільтр, і потрібні каналізаційні насосні станції для приватного будинку.

Причин цьому може бути декілька:

розташування нижче рівня комунальної каналізації;

неможливість прокладки каналізаційних труб для забезпечення природного відтоку;

необхідність постійної перекачування каналізаційних зливових вод з септика в систему біологічного очищення або в запасний резервуар для подальшого вивезення.

По розташуванню каналізаційні насосні станції підрозділяють на:

Головні, призначені для перекачування каналізаційних вод з території промислового підприємства або населеного пункту.

Районні, забезпечують відведення стічних вод до очисних споруд або до найближчого колектора в певній частині промислової або житлової території. Залежно від характеру управління обладнанням КНС поділяються на три види.

Дистанційні — контроль і регулювання їх роботи відбувається з віддаленого диспетчерського пункту.

Автоматичні — управління здійснюється приладами і пристроями, робота яких автоматизується при піднятті рівня води вище певної позначки.

Наприклад, при облаштуванні санвузла в підвальному або в напівпідвальному приміщенні в підземних переходах, коли немає можливості забезпечити злив каналізаційних вод самопливом, необхідно активно піднімати їх до рівня понад комунальної каналізації, а тільки після цього запускати їх в неї. Для власного будинку, в якому і зливові стічні води пропускаються через септик, часто необхідно перекачувати накопичений обсяг більший резервуар, в точку скидання або на ділянку біологічної очистки. З умовою, що септик знаходиться як мінімум на тому ж рівні, що і перераховані місця або навіть нижче, необхідно забезпечити безпечну та закриту систему перекачування.

У такому разі обладнується насосна станція-Це комплекс обладнання, основним елементом якого є спеціальний насос, здатний впоратися з підйомом стічних вод на достатню висоту з урахуванням їх забрудненості, наявності включень різних фракцій.

Для використання в побуті, в умовах порівняно малій завантаженості житлового будинку, заміської дачі використовуються компактні насосні станції, розраховані на перекачування незначного об'єму рідини, притому часто не регулярно. Це накладає деякі обмеження на конструкцію насосної станції, способів її встановлення та продуктивності, а також наявності допоміжних функцій, що полегшують експлуатацію і обслуговування станцій.