Один із найкращих способів заробітку в інтернеті з виводом на карту - віддалена робота на фрілансі. Новачок без досвіду роботи навряд чи влаштується в штат на хорошу посаду, натомість може взяти кілька легких замовлень і здобути в такий спосіб потрібні навички, що стануть у пригоді для подальшого розвитку. 

Розбираємося, де і як можна заробляти в мережі. Склали для вас топ фріланс-майданчиків і дали поради, як розвиватися швидше. 

Дистанційна робота через електронні майданчики - плюси та мінуси

Перш ніж вивчати біржі, потрібно зрозуміти, чи підійде вам манімейкінг у мережі. У віддаленої роботи і фрілансу є свої переваги і недоліки. 

Для початку розберемося в поняттях. Дистанційна робота - коли ви працюєте в штаті компанії, як в офісі, просто з дому. Фріланс - коли виконуєте безліч замовлень, або підробітків, для різних клієнтів. У матеріалі будемо розглядати фріланс. 

У фрілансу є свої переваги:

  • Вільний графік. Можна працювати коли зручно - пізно ввечері, рано вранці, кілька годин у середині дня. Ви самі будуєте свій графік роботи і в будь-який момент можете відлучитися у справах - наприклад, щоб забрати дитину з дитячого садка або сходити в магазин. А якщо потрібно, влаштувати вихідний серед тижня - не брати замовлення.
  • Регульоване навантаження. Фрілансер сам подає заявки на замовлення і домовляється про умови, тому може регулювати навантаження. Наприклад, брати не більше одного проєкту на тиждень. Або навпаки, братися за будь-яку роботу, щоб отримати більше грошей.
  • Робота з дому. Не потрібно витрачати час на дорогу до офісу, немає дрес-коду. Працювати можна хоч у кабінеті, хоч у спальні. Але це одночасно може послужити мінусом - наприклад, якщо вдома шумно, буде складно зосередитися. Тоді можна знімати офіс або йти в коворкінг. 
  • Відсутність начальника. У фрилансерів немає начальства: вони будують взаємовигідні стосунки з клієнтами. Тому можуть легко відмовитися від співпраці, якщо щось не подобається - наприклад, якщо замовник вимагає неможливого або мучить безглуздими правками. У штаті так зробити не вийде.

Недоліки теж є:

  • Можливий обман. У вільному плаванні та на фріланс-біржах можна зіткнутися з шахраями - вони оформляють замовлення, але не оплачують його. Щоб уникнути обману, можна користуватися послугами гаранта (третьої сторони) або брати передоплату.
  • Відсутність стабільності. Фріланс ідеально описує фраза "то густо, то порожньо". Ніхто не може гарантувати вам, що ви отримуватимете стабільно умовних 10 проєктів на місяць. Швидше за все, будуть періоди, коли замовлень взагалі не буде. І періоди, коли їх надійде занадто багато. 
  • Соціальна ізоляція. На фрілансі буде важко екстравертам, тому що подібний підробіток передбачає спілкування тільки онлайн. Інтровертам навпаки, підійде такий режим - їм не доведеться щодня їхати до офісу і спілкуватися там із людьми. 
  • Необхідність самодисципліни. У замовлень на фрілансі є дедлайн - термін здачі, до якого потрібно встигнути завершити проєкт. Щоб не зривати дедлайни, знадобиться самодисципліна. Фрілансер має вміти змусити себе працювати, навіть якщо на ноутбуці відкрито цікавий серіал або за вікном весна. 
  • Відсутність соцпакета. Фрілансери зазвичай працюють без оформлення, не укладаючи навіть договорів. Тому не можуть розраховувати на відпустки та лікарняні - якщо раптом захворієте, доведеться розкривати фінансову подушку безпеки. Якщо не стати ІП і працювати, не відраховуючи податків, на велику пенсію теж не можна буде розраховувати. 

Порівняйте для себе плюси і мінуси фрілансу і подумайте, чи зможете ви працювати віддалено. А ще краще - спробуйте кілька місяців: так ви точно зробите правильний вибір. 

Топ зарубіжних фріланс-бірж

Ми склали рейтинг найкращих зарубіжних фріланс-бірж. До нього увійшли найбільші майданчики, на яких можна брати замовлення на програмування, копірайтинг, SMM, SEO-просування, дизайн та інші види робіт. 

Upwork

Upwork - найбільша міжнародна фріланс-біржа. Основні розділи замовлень на ній - дизайн і креатив, розробка та IT, продажі та маркетинг, копірайтинг і переклад, фінанси та бухгалтерський облік. Є замовлення для юристів, архітекторів, вебмайстрів та інженерів. 

Перевага біржі в тому, що на ній можна попрацювати з відомими компаніями - Microsoft, Airbnb, Dropbox та іншими. Звісно, знадобляться знання англійської мови: нею написаний інтерфейс, її ж використовують для опису замовлень. 

Принцип роботи біржі стандартний. Клієнти публікують завдання, фрілансери відгукуються на них. Коли клієнт вибирає виконавця, сума замовлення блокується на його рахунку. І якщо фрілансер виконав роботу, оплата надходить на його рахунок. 

Комісія біржі - 20% з боку фрілансера. Користуватися біржею можна безкоштовно, але є платний профіль. Він дає можливість подивитися відгуки конкурентів на замовлення, щоб створити унікальний відгук.

Fiverr

Fiverr - ще одна закордонна біржа фрілансу англійською мовою. Без знання мови робити там нічого. На ній можна отримати замовлення на дизайн логотипів, створення текстів у блог, монтаж відео, запис аудіо та багато інших видів робіт. 

Принцип роботи біржі не схожий на стандартний. Клієнти не публікують тут замовлення, а купують послуги. Фрілансери самі створюють гіги: це опис послуги з її вартістю. Ціну гіга ви встановлюєте самі: це може бути 5, 10, 15, 15 чи 75 доларів або будь-яка інша сума. 5 доларів - мінімальна ціна. 

Клієнти самі шукатимуть вас, тому важливо виділитися серед інших пропозицій. Показати приклади роботи, розповісти про свої переваги або спеціалізацію, підібрати привабливе зображення. Також важливий рейтинг: у більшості випадків замовники віддають перевагу перевіреним виконавцям. Новачкові буде важко стартувати. 

Комісія за послуги біржі становить 20%. Ще фрілансери віддають додаткову комісію за виведення коштів - вона залежить від способу отримання грошей. Доступні Payoneer і PayPal.

Як заробити на фріланс майданчиках, якщо нічого не вмієш

Є три шляхи: почати з малого, виконувати найпростіші завдання або зайнятися перепродажем послуг. 

Почати з малого - отримувати навички, необхідні для роботи. Наприклад, є галузі, в яких можна стартувати без досвіду. Це копірайтинг: з написанням простого тексту впорається будь-яка грамотна людина. Згодом ви навчитеся визначати мету і завдання тексту, брифувати клієнта, будувати портрет цільової аудиторії і робити тексти, які вирішують завдання бізнесу. 

В інших галузях стартувати складніше - наприклад, у дизайні та верстці. Там потрібні хоча б мінімальні навички. Але отримати їх теж можна, якщо вчитися за інформацією у відкритих джерелах або проходити навчання - безкоштовні курси. Спочатку ви зможете претендувати тільки на низькооплачувані замовлення, але в міру розвитку будете набиратися досвіду. 

Виконувати найпростіші завдання можна без спеціалізації. На біржах фрілансу часто можна зустріти завдання на кшталт обдзвону бази потенційних клієнтів або найпростішої обробки пачки зображень. Щоб виконати їх, не потрібні спеціальні навички. 

Зайнятися перепродажем послуг можна, якщо у вас розвинені самопрезентація і комунікабельність. У цьому разі ви будете заробляти на різниці в ціні. 

Щоправда, перепродавати послуги не так легко, як здається. Вам доведеться бути постійно на зв'язку з виконавцем і клієнтом, передавати правки або додаткову інформацію, відповідати за якість. 

Автор - Вольдемар Воронцовський