У 2022 році будівельний ринок України переживає кризові часи. Причина цього — війна росії в Україні. Вона запустила негативні процеси, які визначають подорожчання покрівельних матеріалів. У цій статті ми проаналізуємо, що за фактори вплинули на ріст вартості трьох категорій — металочерепиці, фальцевої покрівлі та профнастилу. Чому саме ці матеріали? Вони виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі. А саме з сировиною почалися проблеми. Також ми спрогнозуємо, чого чекати далі від цін.

На початку 2022 року на складах українських заводів-виробників металочерепиці залишилося дуже мало запасів рулонної сталі. Це нормальна ситуація для міжсезоння. За минулий 2021 рік запаси бухт вичерпалися, а нові поставки були в процесі. Тому трейдери, що закупляють рулонну сталь у промислових масштабах, очікували на доставку закуплених ще в листопаді минулого року металевих бухт.

Але почалося повномасштабне вторгнення російських загарбників. Одеса та інші порти, через які імпортували більш ніж 60% фарбованої рулонної сталі, вимушено закрилися. Настав дефіцит рулонної сталі.

В результаті ціна на металочерепицю виросла більш як на 40%. Підвищення вартості відбувалося поступово. До 15 травня 2022 року український бізнес зупинився, бо попит на продукцію впав. Ринок металочерепиці запустився із поверненням жителів деокупованих областей до своїх будинків. Люди почали ремонтувати покрівлі, бо розуміють, що зима 2023 року почнеться швидко. З середини травня ціни злетіли вгору, бо:

  • виник дефіцит сталі в Україні;
  • знайти в Європі сировину виявилося важко;
  • порти не працювали, і вся рулонна сталь їхала не морем, а суходолом, що підвищило вартість доставки.

Кораблі, що прямували до Одеси, з настанням війни знайшли перевалочний пункт у Туреччині. Там бухти металу завантажили на автомобілі і дорогами везли в Україну. До цього варто додати, що паливо теж подорожчало.

Профнастил подорожчав на 30%

Причини підвищення вартості профнастилу ті ж самі, що й у металочерепиці. Матеріал виготовляється з рулонної сталі. З початком російської збройної агресії 24 лютого її стало важко завозити в Україну морем. Довелося перевантажувати бухти в Туреччині на автомобілі. А сухопутна доставка зросла в ціні. Також на вартості профнастилу позначилося подорожчання пального.

В результаті ціна на профнастил виросла на 30% порівняно з довоєнними місяцями. До перерахованих причин варто додати нестабільну ситуацію на ринку валют. Спостерігаємо, як з місяця в місяць долар та євро ростуть відносно гривні. Вітчизняна валюта поступово знецінюється. Якщо така тенденція продовжуватиметься далі, то вартість профнастилу зростатиме.

Фальцева покрівля зросла в ціна на 27% через війну в Україні

Подорожчання фальцевої покрівлі пояснюється впливом тих же чинників, які вплинули на вартість металочерепиці та профнастилу. Фальцева покрівля — продукт відкатки фарбованої рулонної сталі. Її транспортування зараз дороге через порушення логістичних маршрутів та подорожчання палива. На те, що ціна на фальцеву покрівлю підвищилася на 27%, вплинув курс іноземних валют. Долар і євро з місяця в місяць ростуть, а гривня знецінюється.

Підсумовуючи сказане, прогнозуємо підвищення вартості покрівельних матеріалів у недалекому майбутньому. Основний фактор, який на це вплине, — високий курс долара і євро. Єдине, що зупинить ріст іноземних валют, — перемога України у війні з росією. Тому вірмо в ЗСУ і Україну!