Відкладення кристалів пірофосфату кальцію (солей) у суглобах може мати три форми: 

  • хондрокальциноз, 
  • гострий артрит 
  • хронічний артрит.

Хондрокальциноз - це накопичення кристалів пірофосфату кальцію в суглобовому хрящі. Часто це відбувається одночасно з артрозом. Це може не викликати будь-яких клінічних симптомів, а відкладення солей помітні лише на рентгенівських знімках, зроблених з інших причин (наприклад, після перелому кісток). Співіснування дегенеративних змін та хондрокальцинозу найчастіше спостерігається в колінних суглобах, рідше - в зап’ясті, п'ястно-фалангових та інших суглобах. Це викликає запальні зміни в цих суглобах. Симптоми включають біль у суглобах, часто набряк суглобів та випіт суглобів. Рентген часто виявляє кісткові шпори (остеофіти).

Гострий артрит викликають кристали пірофосфату кальцію в синовіальній рідині. Найчастіше уражаються колінні суглоби. Хронічний артрит характеризується меншою вираженістю симптомів, ніж при гострій формі, але зміни в суглобах поступово наростають і можуть вражати одночасно багато суглобів: колінного, кульшового, зап’ястного, плечового та ліктьового. У деяких пацієнтів цей процес прискорюється, а суглоби пошкоджуються.

Інші симптоми кістково-суглобової системи. 

Кристальні відкладення також можуть накопичуватися в хребті, викликаючи біль та обмеження рухів. Розташування конкрементів у шийному відділі хребта може спричинити тиск на спинний мозок та параліч. Часто місцем відкладення кристалів є сухожилля та сухожильні оболонки, в яких також спостерігаються запальні зміни.

Причина появи кристалів пірофосфату кальцію в суглобових тканинах точно не відома. Це може бути генетичний розлад - тоді ми говоримо, що це «основна» форма. Старіння, супутні дегенеративні зміни в суглобах, гіпертиреоз або гіпотиреоз , гіперпаратиреоз, хронічне застосування глюкокортикостероїдів або деякі метаболічні захворювання можуть сприяти «вторинну» форму захворювань, пов’язаних з кристалізацією пірофосфату кальцію. Також спостерігається локальне утворення кристалів пірофосфату кальцію з його пошкодженням.

Захворювання суглобів, спричинені кристалами пірофосфату кальцію 

Точних даних про частоту захворювань цієї групи немає. Відомо, що вони з’являються переважно у людей старше 50 років, вони вражають жінок більше, ніж чоловіків, і їх частота зростає з віком. Ці захворювання дуже часто супроводжуються дегенеративними змінами в суглобах, що ускладнює точну діагностику.