Сейм та інші річки Сумщини пересихають

 На водних об’єктах відбувається значне заростання русел, пересихання малих річок і формування ділянок стоячої води. З цього питання 10 вересня 2015 року в обласному управлінні водних ресурсів відбулася робоча нарада.

   Внаслідок тривалого періоду сухої та жаркої погоди на річках України, в тому числі і Сумської області, у липні та серпні 2015 року відбувалося зниження рівня та зменшення загальної водності річок.

    На відміну від інших небезпечних явищ погоди, посуха - це поступовий процес, який має довгострокові наслідки. Посуха в Україні може спостерігатися о будь-якій порі року. Особливістю посухи 2015 року є поєднання 2-х її видів – метеорологічної (повітряної), сільськогосподарської (грунтової). Виникнення такої ситуації біло обумовлено підвищеним температурним фоном упродовж усього року та дефіцит опадів.

    На території Сумської області за квітень-серпень випало, в залежності від району, 195-350 мм опадів, це усього 60-115 % від норми.

    Ситуація значно погіршилася у липні-серпні, коли на фоні майже сухої погоди відмічалися тривалі хвилі тепла із температурами повітря +34-39 0 по всій території України упродовж 10-20 днів. Спостерігалася велика кількість днів із суховіями різної інтенсивності не тільки у традиційних для цього явища південно-східних областях, а й у західно-північних, де це явище відмічається дуже рідко. Такі умови призвели до виникнення спочатку повітряної посухи, надалі до небезпечного поєднання її із грунтовою.

    Після тривалого періоду теплої, в окремі дні спекотної, сухої погоди на Сумщині з 4 вересня відбулось зниження температури повітря, 4-6 вересня пройшли дощі, місцями рясні. Середня температура повітря за період з 4 по 8 вересня знизилася на 4-50 . Кількість опадів склала 30-40 мм, або 55-85 % місячної норми. Дощі та зниження температури повітря сприяли припинення повітряної посухи, але грунтова посуха триває. Відбулося поповнення волого запасів лише верхніх шарів грунту. За даними метеостанції області 8 вересня 2015 року запаси продуктивної вологи  в грунті дорівнювали в орному шарі (0-20 см)25-40 мм, у метровому – 30-65 мм.

   У поточному році на річках області, внаслідок раннього і дуже низького весняного водопілля, на місяць раніше середніх багаторічних строків розпочалася літня межень (період річного циклу, протягом якого спостерігається низька водність). Поточні рівні води значно нижчі (на 0,17-1,74 м) за середні багаторічні меженного періоду. Передумовою для такої ситуації було аномально низьке водопілля, яке за висотою максимальних рівнів було нижчим найнижчих максимумів за весь період спостереження, а також відсутність тривалий час ефективних дощів.

    На річках басейну Десни, Сула, Псел і Ворскла протягом серпня-першої декади вересня відбулось подальше виснаження руслових запасів та зниження рівнів води. Вересневі дощі не мали суттєвого впливу на збільшення водності та сприяли сповільненню спаду та утриманню її без змін.

   Станом на 10 вересня 2015 року на Десні біля Новгород-Сіверського, Розльот, Івотці, рівень води перевищує найнижчі меженні (що вибрані за весь період спостереженнь) на 4-12 см. На Ворсклі та Сеймі біля Мутинаблизькі до найнижчих (перевищення становить лише 4-15 см).

   Як коментують цю ситуацію на Конотопській метеостанції, окрім малопродуктивних дощів, ще однією причиною обміління річок та зменшення грунтових вод став незначний весняний паводок. Саме через це нині по селах скаржаться на те, що в колодязях пропадає вода. Ситуацію може покращити зима з рясними сніговими заметами.