• Головна
  • Наслідки підняття мінімалки: люди біднішають та втрачають роботу
08:00, 12 січня 2017 р.

Наслідки підняття мінімалки: люди біднішають та втрачають роботу

"З 1 січня 2017 року жоден громадянин України не буде отримувати менше ніж 3 тисячі 200 гривень. Це стосується не тільки приватного, а й державного сектору. Вперше за 25 років незалежності прирівнюється мінімальна зарплата громадян до розміру реального, фактичного і юридичного прожиткового мінімуму", - заявив Володимир Гройсман.

Але не все так просто і безхмарно. Українці чудово розуміють, що 3200 гривень отримають далеко не всі. А таке рішення уряду загрожує безробіттям, перерахунком субсидій, подальшим підвищенням цін, тіньовим бізнесом та величезною інфляцією.

Мінімалкою по самим незаможним

Експерти підрахували, що після вирахування всіх податків і зборів реально чистими на руки українці отримуватимуть близько 2,5 тис. гривень. До того ж багато хто зараз оформив субсидії. А це означає, що в разі зростання мінімальної зарплати буде знижено розмір субсидій, оскільки вони призначаються, виходячи з офіційних доходів громадян.

І хоча посадовці стверджують, що нова мінімальна зарплата буде враховуватися аж в 2018-19-м опалювальному сезоні, але варто врахувати, що субсидія видається на опалювальний сезон. А це означає, що до 30 квітня українці будуть платити по призначеним субсидіям, а вже в травні їх перерахують.

Найбільше не пощастило безробітним або тим, хто працює нелегально. Адже в разі відсутності чистого заробітку субсидія нараховується, виходячи з розміру двох мінімальних зарплат. Так що найбіднішим будуть перераховувати субсидію, виходячи з суми в 6400 гривень. Але фактичного доходу у розмірі такої суми у цих людей немає.

На вихід!

Січень тільки почався, і українці ще не отримали свої 3200 гривень, але у них вже є побоювання зовсім залишитися без роботи. Роботодавець повинен заплатити зарплату підлеглому і єдиний соціальний внесок, який становить 22% від цієї суми, а це 704 гривні. Нескладно підрахувати, що при мінімальній зарплаті 3200 гривень співробітник обійдеться роботодавцю майже 4000 гривень.

"Я працюю в будівельному магазині. У нас 5 продавців. Три жінки і двоє чоловіків. Оформлені всі. Але з нового року власник заявив, що троє з нас "звільняє". Тобто фактично ми безробітні. Оформленими залишаються тільки чоловіки. Ми ж працюємо і отримуємо зарплату "в конверті". Ми розуміємо, що йому невигідно за всіх платити податок. Також він сказав, що і трьох йому тримати невигідно і однією доведеться все ж піти, - скаржиться продавець-консультант. - Попросив нас самостійно вирішити, хто піде, а хто залишається". 
Що стосується експертів, вони прогнозують зростання безробіття вже з січня.

Тисне держава

"У мене невелике кафе. Податки плачу, як потрібно. Всі працівники оформлені. Але в зв'язку з підняттям мінімальної зарплати зростуть і податки. Доходи зараз невисокі у людей, відповідно, і прибутки бізнес особливо не дає. З нового року довелося звільнити прибиральницю і одну офіціантку. Постачальники підвищили ціни, довелося і мені піднімати. Особливих плюсів я в цьому не бачу", - розповідає власник одного з кафе.

"Я працюю таксистом. Два роки тому оформився на мінімальну зарплату – все через субсидії. Сьогодні власник нашої фірми таксі оголосив, що оформленими залишить двох диспетчерів і п'ятьох таксистів. А іншим запропонував звільнитися – природно, все на папері. Але ж потім мені субсидію нараховуватимуть, виходячи з подвійної мінімалки – тобто з 6400 гривень. У мене дружина безробітна. Значить, нам нарахують 12 800 доходу. Ну і на яку субсидію я можу розраховувати? Де у нас такі гроші?" - скаржиться Юрій.

Звільнення торкнулися і держустанов

Втім, "викручуються" з ситуації не тільки приватники, але і держустанови.

"Після Різдвяних свят мене звільняють з роботи. Я працюю прибиральницею в школі. Всього нас три людини, але з області прийшла депеша - у зв'язку з підняттям мінімальної зарплати залишити тільки одну прибиральницю на всю школу. Мене попросили на вихід", - скаржиться Марина, прибиральниця однієї з шкіл.

Співробітники "Укрпошти" на правах анонімності розповіли, що керівництво надіслало їм нові правила роботи. Працівників переводять з повної ставки на 0,6-0,5 ставки. Тих, хто не погоджується з новими правилами, просять звільнятися.

Емігрант побачив світ

Україна - абсолютний лідер за кількістю отриманих дозволів на проживання в країнах Євросоюзу. Протягом 2015 року нашим громадянам було надано 499 992 види на проживання. Це є рекордом. І поки наш уряд думає, як "жити по-новому", українці потихеньку виїжджають і допомагають сусіднім країнам піднімати економіку. Тому якщо збільшиться кількість безробітних, збільшиться й потік емігрантів.

"Моя мама вже п'ятий рік працює в Італії. Вона вчитель історії і все життя викладала в школі. Після скорочення в 2008 році довго шукала роботу. Все без толку. Вирішила поїхати на заробітки. Я працювала в манікюрному салоні. На життя нехай і з труднощами, але вистачало. 31 грудня отримала зарплату, дуже зраділа, так як Новий рік. А слідом за зарплатою і звільнення. Господиня заявила, що буде скорочувати штат працівників і залишає тільки тих, у кого є діти. У новий рік я увійшла як безробітна. Буду збирати документи і їхати на заробітки до Польщі чи Фінляндії. Іншого виходу я не бачу. Зараз шукати роботу за два-три місяці - це розкіш. Комуналка ж зростає, а набиратися боргів, з яких так важко "вилазити", не хочу", - скаржиться Марія.

За останні два роки з України тільки офіційно виїхали на заробітки трохи більше 1 млн українців. І цифри тільки збільшуються. Зараз, за різними даними, за кордоном працюють від 5 до 8 млн українців. Покидають країну з метою заробітку і старші люди, і молодь.

Удавка для бізнесу

Поки українці святкують новорічні свята й доїдають олів'є, багато хто не встиг зрозуміти, що ціни значно зросли. Торгові мережі і магазини після свят спорожніли, і процес завозу нового товару вже пішов. 

"Підняття мінімальної зарплати - все красиво і барвисто, але насправді це далеко не так безхмарно. Ми вже бачимо, як на ринках з'являються багато порожніх торгових місць, це означає, що багато сімей залишаться без засобів до існування. Офіційна мінімальна зарплата була 1450 гривень, решта давали в конверті, а з 2017 року доведеться "по-білому" платити дві мінімальні зарплати, значить, відрахування до Пенсійного фонду зростуть удвічі. Мені, наприклад, щоб це зробити доведеться збільшувати націнку на товар в два рази. А це призведе до збільшення відпускної ціни теж рази в два, бо постачальники теж збільшать ціни. Отже, ми отримаємо збільшення цін в два рази. Хто тут виграє, хотілося б запитати?" - говорить підприємець Олексій.

"Сьогодні помітила, що ціна на олію зросла на 2 гривні. Взяла відразу 10 літрів. М'ясо додало 10-15 гривень в ціні", - розгублено каже Алла.

Масло вже вартує 40 гривень за 200 грамів, та й на інші товари поки що невелека, але націнка вже є.

Ціни доб'ють українців

Зростання цін вдарить по кишені всіх без винятку. Після того як зростуть ціни на продукти харчування, послуги та медикаменти, такий довгоочікуваний підйом зарплати стане немилим всім без винятку. Адже близько 70% послуг ми отримуємо від підприємців. І це не просто продаж товарів, але і ремонт взуття, послуги перукарень та салонів, шиномонтаж, таксі, ремонт мобільних телефонів, ательє, автомийки тощо. Всі ці послуги, відповідно, подорожчають, як тільки країна відгуляє новорічні свята. Вже сьогодні, наприклад, вартість "швидкої стрижки" зросла з 19 до 23 гривень.

Навіть після підвищення мінімалки до 3200 гривень (за курсом 30 грн це 107 євро) Україна все одно буде в 1,5–2 рази відставати від економічно слабких країн типу Албанії, де мінімалка становить 156 євро, і Болгарії - з 215 євро.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #мінімалка #наслідки
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...